Jak pečovat o dřevěné dlaždice na terase?

Dřevěné venkovní dlaždice zdobí terasy svou hřejivou útulností a jsou praktické. Jaká je ale péče o dřevěnou terasu, na co si dát pozor a  jak řešit  nejčastější úklidové průšvihy, které se mohou stát jedna dvě? Péči o terasu s položeným dřevem musíme věnovat nějaký čas, ale výrazně tak prodlužujeme její krásu a životnost.

CountrySide_Dřevěné_dlaždice,_10_kusů_HG10745

Čištění dřevěné terasy: pravidelnost je základ

Největší nečistoty se sbírají ve spárech nebo ve skulinách ve dřevě, tím více, že venku se drží mnohem více prachu, písku, kamínků a nečistot než v domácnosti. Je tedy vhodné každý den čistit terasu měkkým mopem, luxovat a vymetat (koště by mělo mít měkké štětiny) od drobného písku, listí, zeminy a organických nečistot, protože tím zabráníme pronikání nečistot do spárů, ale i pórů dřeva a snížíme riziko zašednutí dřeva. Kamínky a ostré předměty pak mohou poškozovat i povrchovou úpravu.

Čistící prostředek na dřevěné dlaždice používejte ten, na to určený, saponáty by měly dobře pěnit, vrstvou roztoku nešetřete, mokré, měkkým kartáčkem nebo koštětem vyčištěné dřevo propláchněte čistou vodou a nechte oschnout. V nouzi lze použít na péči i tekuté jemné mýdlo.

Vysokotlaký čistič? Může být, ale nastavte nejnižší tlak vody, pokud by byl tlak příliš vysoký, začalo by se dřevo odlupovat a tříštit.

***

SOS! Sliz, voda a zašlá špína: Speciální péče na speciální problémy

 

Zelený kluzký povlak vznikající z vlhkosti: odstraníte saponátem a kartáčkem, případně s přídavkem jedlé sody

Usazené nečistoty po dešti, delší době: měkký kartáček a jedlá soda

Přemokření: nechte vyschnout a poté naolejujte pečujícím olejem.

***

Olejování dřevěné terasy

 Pravidelné olejování dřeva prodlužuje jeho trvanlivost a vláčnost. Použijte bezbarvý nebo barevný, jak potřebujete a vyberte si den, kdy je bezvětří a pod mrakem, protože na intenzivním slunečním světle dřevo bude příliš rychle vysychat a olej nemá čas proniknout hlouběji do dřeva. Olej se nanáší v tenké vrstvě štětcem, nechá se oschnout a po dvaceti minutách se setře zbylý olej. Necháme řádně zaschnout 24 hodin.

NIKDY nepoužívejte na dřevo kyselé prostředky, jako je například ocet, dřevo by se poškodilo.

Prodloužení krásy terasy: Zázračné oleje a odšeďovač

Existují speciální čističe, které například po sezóně, umí stáhnout přirozené zešednutí dřeva. Odšeďovač je koncentrát hodící se pro přírodní i naolejované dřevěné terasy, ale také jím vyčistíte ploty, zahradní nábytek i jiné dřevěné výrobky.

Základem krásy je však olej na dřevěné terasy, který můžete používat průběžně v sezóně, a také ve chvíli, kdy vidíte počínající poškození podlahy.

 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

 

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565