Jak čistit čalounění zahradního nábytku?

Čalouněný zahradní nábytek více trpí nejen povětrnostními vlivy, ale také nečistotami, které se na něj nanáší mnohem snadněji než v interiéru. Jak pečovat o textilní a čalouněné části zahradního nábytku? Může na ně voda? A co když zmoknou?

čalouněn.

Pravidelné čištění a ochrana před povětrnostními vlivy

 Každý den a průběžně odstraňujte volné nečistoty pomocí kartáčků nebo vysavače, tím snížíme množství venkovního prachu, který se v textiliích průběžně usazuje. Nábytek také musíme chránit před povětrnostními vlivy, ale přesto stát se to může:

Zmoknutí: Pokud textilie zmoknou, necháme je vyschnout, nejlépe ve stínu nebo dočasně zastíněné, nikoliv na prudkém slunci. A to zejména, jde-li o černé nebo bílé textilie, které mohou slunečním svitem při prudkém vysychání měnit barvu. Dešťová voda také může dělat na textiliích skvrny, takže usoudíte-li, že je třeba zároveň i textilie vyčistit mýdlovou vodou, udělejte to při jednom schnutí

 

.

Čištění mýdlovou vodou: Nejlepší!

Čalounění a textil, případně skvrny, můžete čistit obyčejnou mýdlovou vodou. Do vlažné vody přidejte pár kapek jemného tekutého mýdla a do roztoku ponořte měkký hadřík. Tím poté jemně vyčistěte skvrnu a nechte přirozeně uschnout. 

Odolné skvrny od vína, potravin, mastnoty, nebo plísní,  je třeba odstranit speciálními čisticími prostředky.

 Ale tady máme nějaké rychlé domácí tipy

Mastné skvrny: okamžitě vysát utěrkou nebo toaletním papírem nadbytečnou mastnotu. Ne silou, aby se tuk nezatíral hlouběji. Naneste na skvrnu tenkou vrstvu tekutého nebo obyčejného mýdla či mycího prostředku na nádobí (odmašťovač). Jemně vyčistěte.

Poté to samé místo vyčistěte  směsí  bílého octa a vody a opět vyčistit do čista. Nechte uschnout nebo vysajte vysavačem.

Skvrna od vína: okamžitě vysajte víno utěrkou jen velmi jemně. Zasypejte sodou bikarbonou nebo jedlou sodou, to pomůže neutralizovat barvu červeného vína. Nechte 15 minut působit, případně ještě postup jednou zopakujte. Vyčistěte směsí vody a octa, ale nepoužívejte horkou vodu, skvrna by se více zafixovala.  Opláchněte čistou vodou nebo luxem. Kroky můžeme několikrát opakovat.

Pro běžné i speciální čištění čalouněného nábytku, a to nejen venkovního, se hodí například tento ruční elektrický čistič koberců CLEANmaxx. Ten si se skvrnami poradí i sám svou silou.

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565