Jak odnaučit kočku škrábat nábytek?

Jak odnaučit kočku trhat gauče, škrábat nábytek a brousit si drápy o koberec? Prvně je důležité říct, že čím dřív začnete s výcvikem, tím lépe. Už kotě by mělo od své matky mít návyk, že drápy se nejlépe brousí na sisálových podložkách a speciálních škrabadlech, ale někdy se stane, že vlivem okolností kočka začne stále více škrábat to, co nemá.

škrabadlo

NE! Základní manuál, jak toto riziko omezit, nebo nakonec kočku škrábání nábytku odnaučit

1. Omezte vůbec možnost, aby to dělala: čím méně vhodných příležitostí doma bude, tím lépe. Je to ovšem trochu alchymie a překrytí krásně nadýchaného polstrovaného gauče přehozem nemusí někdy stačit. Některé kočky navíc nenávidí koženku a rozhodně k ní s drápy nepůjdou, dalším se už packy třesou, až je zaryjí do čehokoliv z podobného materiálu, včetně, a to pozor - třeba i odložených kabelek návštěvníků.

2. rezolutní ne!  Pokaždé, když kočka udělá nepřístojnost nebo vidíte, že se k ní jen chystá, rezolutně ji odežeňte s jasným NE!

3. je-li to nutné, dočasně tyto věci, které kočku lákají, pokryjte látkami, které nesnáší:

- alobal

- igelit

- odpuzující spreje z veterinárních lékáren nebo zoo shopů

 

ANO! A nyní ještě důležitější kroky, jak kočce škrábání zpříjemnit a tím škrabadlo upřednostnit před vaším nábytkem

1. kvalitní škrábadlo je základ, kočka musí mít dost příležitostí si drápy brousit. Škrabadla vyvýšená, kombinovaná s odpočívadly kočky lákají už jen tím, že jsou jejich. Zamilují si je. A vy ji za každé takové poškrábání škrabadla pochvalte odměnou.

Po bytě můžete rozmístit ještě podložkové koberečky, papírová škrabadla z lepenky, nebo menší škrabací stěny, aby kočka měla místo k poškrábání kdekoliv jen bude chtít.

2. udržujte kočce drápky krátké pravidelným přistřihováním, potřeba škrábání se tak samovolně velmi sníží

Musíme totiž pochopit i další z důležitých věcí:

Kočka si škrábáním:

- uvolňuje odumřelé části drápů a tím je zkracuje (odlupují se jí z nich typické obloučky podobné ustřiženým nehtům u člověka)

- vybíjí si škrábáním nahromaděný stres a emoce

- značkuje si území, mezi prsty má pachové žlázy, drásání různých míst v bytě ji uklidňuje, protože má "označkováno"

Spokojená kočka, spokojený majitel. Dopřejte tedy své kočce co nejlepší návyky hned od prvních dnů, kdy u vás bude. Pokud má kočka již zlozvyk zažitý, bude to o to delší cesta rezolutních NE a pozitivní odměny při správném škrábání. 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565