Zimní údržba krbu či krbových kamen

Pohled do plápolajících polínek v krbu či krbových kamnech se jen tak neomrzí. Přes léto jsme je, byť netrpělivě, nechali odpočívat, ale letošní listopadový sníh krby a krbová kamna rychle zapojil do brzkého zimního provozu. Nyní se také pozná nejvíce, jakou péči jsme krbu či krbovým kamnům přes léto věnovali. Co patří mezi základ údržby krbu či krbových kamen, aby v zimě dobře sloužily? Třeba vyčištění tahů, přespárování kachlů či odpopelnění a vyčištění topeniště.

Základem, bez kterého si nedopřejeme kvalitní zážitek z plápolajícího ohně, je výběr dřeva.  Mnozí často nedávají patřičnou pozornost vlhkosti dřeva. Vždy je třeba dobře se ujistit, aby se zatápělo opravdu suchými poleny. Dřevo pro krb bychom měli čerpat z venkovního, ale krytého přístřešku. Nejsnazším způsobem, jak poznat nekvalitní dřevo, je podívat se na prosklená krbová dvířka. Znečištěné sklo prozradí nedbale či „uměle“ vysušené dřevo rychleji než kdokoliv jiný.

Kdy a jak čistit krb

Pravidelné čištění si v domácnosti zaslouží král obývacího pokoje, krb. Není dobré nechávat mu dopřát si příliš popele. Díky němu se totiž v krbu hromadí vlhkost, kterou popel do sebe nasává. Pokud bychom čištění krbu od popele zanedbávali, může se v něm snáze vyskytnout nebezpečná koroze.

K vymetení popele z krbu patří stylové a zároveň praktické krbové náčiní. Pokud topíte dřevem v krbu často a intenzivně, využijete pro Vaše potřeby spíše krbový vysavač. I po té nejpečlivější ruční práci často drobné saze a kousky ohořelého dřeva v krbu zbudou. Krbový vysavač zajistí, že krb bude zbaven veškerého nežádoucího popele dokonale. Krbový vysavač navíc dosáhne i na špatně přístupná místa. Na kvalitní fungování krbu má také vliv současně i komín, kterým je kouř z krbu odváděn ven. Na pravidelné čištění by se proto nemělo zapomínat ani v případě komínu.  

Kachlová akumulační kamna potřebují vyčistit tahy či přespárovat kachlíky

Kachlová akumulační kachna si zaslouží trochu odlišné zacházení než běžné krby či krbová kamna. Pravidelným vyčištěním akumulačních kamen od pevných usazenin, jako sazí či dehtu, předejdete nepříjemným komplikacím a snížené výhřevnosti akumulačních kamen. Mezi běžnou údržbu akumulačních kamen patří vyčištění akumulačních tahů. Další věcí, kterou můžete kachlovým kamnům ulehčit, je přespárovat kachle. Oprava rozbitých kachlů patří spíše mezi estetické než funkční záležitosti. Pokud si netroufáte vyčistit kamna sami, na údržbu kachlových kamen se vždy může přizvat kamnář, který si s nimi odborně poradí.

Do pravidelného čištění krbu či krbových kamen patří čištění dvířek či kontrola těsnění

Mezi drobné pomocné práce, které k údržbě krbu či krbových kamen patří, se řadí i čištění krbových dvířek často silně znečištěných. Čistota dvířek závisí nejen na kvalitě topidla, kvalitě dřeva, ale také správném dávkování dřeva a správném ovládání regulace krbu či krbových kamen. Na čištění skla použijte speciální čističe. Někteří si ale vystačí s jednoduchou metodou čištění oken pomocí novin.

Krby či krbová kamna staršího data mohou zaznamenat nižší míru těsnění v rámu dvířek. Po 3–5 letech by se těsnící provázky ve dvířkách měly vyměnit. Těsnící provázky vlivem stáří ztrácejí svoji těsnící funkci, jejich vyměněním zajistíme plnou funkčnost krbu a krbových kamen a také jejich plné nasazení v zátěžové zimní sezóně.

 

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565