Jak uskladnit zahradní nábytek přes zimu

První sníh přišel krátce po svatém Martinovi a je tedy na čase vyřídit poslední věci ze seznamu podzimních příprav zahrady na zimu (třeba společně se zazimováním bazénů, o kterém jsme psali v jednom z minulých článků.) Neradi se loučíme s venkovním posezením na zahradním nábytku. Zejména dřevěný zahradní nábytek potřebuje přes zimu dobře uskladnit, aby neutrpěl chladem a zimními výkyvy počasí nevratné škody. Některé druhy zahradního nábytku, třeba teakový zahradní nábytek, jsou vůči venkovnímu počasí odolné. Proč ale nechávat zejména nový zahradní nábytek zbytečně ve venkovních prostorách, když je možné jej bezpečně uskladnit přes zimu.

Úklid zahradního nábytku

Pro zahradní nábytek je v první řadě dobré najít dostatečně velké a především suché místo k jeho uskladnění. Ideálním místem pro uskladnění zahradního nábytku je suché místo, které nemusí být nutně vytápěné. Po přemístění zahradního nábytku z venkovních do vnitřních prostor se vyplatí také zahradní nábytek dobře přikrýt před případnými nánosy prachu. I když je nábytek vhodně uložen a není používán, zbytečné nánosy prachu mohou zkrátit životnost zahradního nábytku a zbytečně znehodnotit vzhled zahradního nábytku.

zima1

Oprava poničeného zahradního nábytku

Letní velice časté užívání zahradního nábytku na něm může nechat stopy, které je potřeba přes zimu opravit. Pravidelnou činností by se pro vlastníky zahradního nábytku mělo stát před zimou utáhnutí často povolených šroubů. Drobných oděrek či škrábanců na zahradním nábytku se zbavíte jemným brusným papírem, kterým přejedete postižená místa.

 

Zimní péče o dřevěný zahradní nábytek

Přechod z letního na zimní období by měl poznat zahradní nábytek také na své struktuře a vnějším vzhledu. Uskladnění zahradní nábytek je vhodné ošetřit olejem speciálně určeným na zahradní nábytek, který zabezpečí celoroční účinnou ochranu. Naolejovat zahradní nábytek je před nadcházející zimní sezónou nejlepší načasování, měli bychom si na péči o zahradní nábytek vzpomenout ještě minimálně jednou. Působením vody totiž vrstva oleje dostává zabrat a postupně slábne. Dřevo zahradního nábytku po natření olejem nebude vysychat a udrží si svěží vzhled právě koupeného nábytku.

Jak pečovat přes zimu o hliníkový, kovový či plastový nábytek

Z výše zmíněných druhů nábytků patří za zmínku zejména plastový zahradní nábytek. Co se týká uskladnění plastového zahradního nábytku, je potřeba pro něj vybrat o něco teplejší prostory. Plastový nábytek má totiž občas tendenci praskat. Plastový, hliníkový i kovový nábytek stačí omýt houbičkou se saponátem. A poté je zahradní nábytek připravený k tomu pravému zimnímu spánku.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565