Vyhodit, nechat? Dilema úklidu a důležité otázky na (ne)zbytné věci

Vrhli jste se do minimalismu? Nebo jen do velkého úklidu? V takové chvíli by si člověk přál mít křišťálovou kouli, aby věděl, co z toho, co právě drží v ruce, má vyhodit, protože mu to už v životě chybět nebude, nebo nevyhodit, protože to bude za půl roku potřebovat a bylo by zbytečné do znovu shánět.

tea-3190241_640

Korunu všemu nasadily poslední časy, kdy se najednou hodilo i vyřazené povlečení na postel a vzhledem k dlouhodobému uzavření obchodů mohlo přijít dalšímu využití v podstatě cokoliv, co bylo již odložené na hromadě s názvem „vyhodit, až na to bude čas“.

Ale žijeme-li na malém prostoru, nebo máme z jiných důvodů potřebu nad tím, co doma máme skutečně několikrát přemýšlet, jestli to zabírá prostor, nebo ne… jsme v jiném postavení než ten, kdo má půdu, garáž nebo více odkladových prostor.

Drsné přemýšlení: Vyhodit, nebo ne?

Je tu několik kritérii, z nichž některá lze uplatnit u oblečení, jiná u spotřebního zboží, elektrospotřebičů apod… Pojďme se podívat na ty otázky, které v takovou chvíli mohou padnout.

Dělá mi to radost?

Ano, emoce z úklidu dle Marie Kondo má v některých případech své opodstatnění. Domov si nemáme zaplevelit tím, co nám vyloženě pije krev, ať už to je oblečení o kterém OPRAVDU víme, že do něj už nikdy nezhubneme (nebo už nikdy neztloustneme), až po obrazy, kýče, ozdoby, které jsou dary a máme je tu jen proto, aby „oni neřekli“, nebo věci rozbité, slepené apod. Vše, k čemu máme odpor už od pohledu nám ovlivňuje vztah k domovu. Zkuste někdy úklid vzít s touto myšlenkou….

Je to opravdu použitelné?

Pozor na odkládání věcí, které se „ještě dají spravit“, ale už je nikdy nikdo nespraví. Velmi se vrší také plastové krabičky, lahvičky, obaly od něčeho „které se ještě na něco hodí“. Zaprané prádlo, které je „na horší, na doma“. Všechno tak nějak napůl použitelné pro horší časy. Neříkáme, že se to někdy nehodí, ale… zrovna tento typ nepořádku má sklony narůstat geometrickou řadou.

Je to nahraditelné bez větší námahy?

Jestli váháte nad čímkoliv, jestli si to nechat nebo ne, zvažte, jak obtížné je to znovu nahradit. Někdy se vyplatí koupit nové než používat napůl rozbité nebo jakkoliv kompromisní. Někdy to nepotřebujeme roky a pak jednou. Nedá se to půjčit?

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565