!!! AKCE !!! Až do odvolání cena dopravy na výdejní místa Balíkovny jen za 59,- Kč a to včetně dobírky ! Lze použít jen u zboží do 15 kg hmotnosti.

Které dřevo se na co nejvíc hodí? Na uzení i na topení něco jiného!

Není dřevo jako dřevo. Některé se hodí více na uzení, některé vyniká vůní a perfektními vlastnostmi pro spalování, jiné zase v kamnech dlouho vydrží a hřeje. Které se tedy hodí na uzení a které na zátop nebo do krbu? Hospodařit s dobrým dřevem je jako být dobrým alchymistou. Některé knihy o přírodních cyklech dokonce tvrdí, že dřevo sklízené v určité měsíční cykly, mají některé vlastnosti zvýrazněné (například tvrdost, trvanlivost, sklony k vlhnutí).

 food-3237456_640

Dřevo na uzení

Majitelé ovocných zahrad a pokácených švestek jistě vědí, že nejlepší dřevo na uzení je z domácích zdrojů to švestkové. Má vynikající kouřové aroma. Ale je také velmi cenné nejen pro uzení, ale i pro výrobu dekorací ze dřeva, má totiž zajímavou barevnou strukturu. Domácí udírnu ale můžete zajistit i jinak:

Bukové dřevo: je nejrozšířenější a vyniká štiplavou, leč jemnou vůní na mase a uzeninách, nevýhodou je, že hoří rychle.

Dubové dřevo: má nejsilnější kouřové aroma, ale může způsobovat nakyslou chuť masa. Hodí se na kořeněné výrobky a klobásy.

Olšové dřevo: dodává uzeninám jemně nasládlou chuť a zlatavou barvu.

Březové dřevo: dodává jemnou chuť a vůni, vytváří tmavou kůrku, ale musí být dobře vyschlé.

Javorové a akátové dřevo: asi nejjemnější dřevo, které chutí jen pohladí, ale nepřebíjí chuť masa. Hodí se pro drůbeží maso a ryby.

To ostatně platí pro všechna dřeva pro uzení, dokonale vyschlé dřevo (vysychá až 4 roky) uvolňuje jen vůni, navlhlé dřevo kouří nadměrně a uzeniny znehodnocuje.

Dřevo do krbu

Krbové vytápění vyžaduje dřevo kvalitní s minimem kouře a hlavně, dřevo musí být dokonale vyschlé.

Ideální pro topení v krbu je dřevo: bukové, habrové, jasanové, dubové nebo dobře vyschlé dřevo z ovocných stromů.

Naopak nevhodné je spalování dřeva z jehličnatých stromů (tvoří se povlak z mastných silic), nebo dřevo lipové.

Dřevo na pořádné topení

Topení v kotlích vyžaduje dřevo s dobrou výhřevností, což zajistí dřevo z dubu, akátu, habru nebo dřevo bukové. Vše samozřejmě v dobré kvalitě, pečlivě vysušené. Zde platí, že je dobré začít zatápět s měkkým dřevem, až se kotel pořádně rozpálí, tak přidávat dřeva tvrdá, která při hoření déle vydrží.

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení