Kolagen: Jak zpevnit tělo, klouby a pokožku

Kolagen je nezbytnou součástí lidského organismu. Tvoří 10 % naší hmotnosti a je součástí pojivových tkání. S věkem jeho produkce v těle klesá (a stárneme). Potřebujeme ho pro pružný pohyb kloubů, stejně jako pro pružnou výživu pokožky, růst vlasů a nehtů. Pokud jste se rozhodli ho do těla přidat v podobě potravinových doplňků, je dobré vědět, že není jen jeden druh kolagenu: trošku jiný je vhodný pro klouby, další je pak spíše pro zdraví vlasů, nehtů a pokožky.

hands-923293_640

Zdrojem kolagenu jsou živočišné produkty.

Vepřový a hovězí (zdroje jsou z kostí, masa, kloubů): to je ten, který tvoří želatinu z vývaru, najdete ho v tlačence apod.. Tradiční kolagen má ve zkratce řečeno hrubší strukturu je vhodný pro podporu kloubů a sportovci ho využívají k pro lepší růst a zdraví svalů. Výhodou také je, že stimuluje výrobu vlastního kolagenu.

Rybí kolagen (zdroje jsou rybí hlavy, ploutve, těla ryb – ideální je tzv. hydrofylizovaný) má jemnější strukturu a lépe pak proniká do jemných struktur pleti, vlasů a nehtů. Jeho výhodou jsou okamžité výsledky (po dobu užívání 1 – 2 týdnů) vyhlazenější pleť a pevnější vlasy i nehty.

Možná vás napadá?

Mohu kolageny kombinovat?

Ano, můžete. Pro podporu pleti i kloubů můžete používat rozdílné přípravky, střídat je, klidně i v delších intervalech. Ale mezi výrobky najdete i takové, které jsou kombinované (rybí a hovězí, vepřové) a působí tak na obou frontách.

Jak jsou ochucené?

Pachutí se bát nemusíte, vůně a pachy jsou z kolagenu v maximální možné míře eliminované. Prodávají se ve formě kapslí nebo rozpustných prášků (i ochucených ovocnými příchutěmi).

Jak dlouho je nutno kolagen brát?

První výsledky uvidíte u rybího kolagenu zhruba za týden v podobě hladší pleti, u kloubů pak za měsíc. Ideální doba ozdravné kolagenové kúry je 2 měsíce. Pak lze udělat přestávku na pár týdnů, měsíců, nebo výrazně snížit dávku (například ob 1 – 2 dny).

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565