Minimalismus: Jak mu nepropadnout příliš?

Už se o vás otřel ten módní název "minimalismus"? V nábytku, v bydlení, v jídle, v péči o tělo. Někdy je přikryt pozlátkem ekologie, šetrnosti, duševního zdraví a někdy už zavání mistrnou manipulací s tím, že kdo nic nemá, nemá žádné starosti. V něčem lze souhlasit, ale je dobré si uvědomit, že jiný minimalismus je tu pro lidi z vesnice, z města, pro jednotlivce a pro větší rodiny.

green-4274302_640

Ale na druhou stranu vám nikdo nebrání zkusit si vyházet domov tak, abyste měli jen 100 věcí. Nebo 50. Ale jak pak takoví lidé žijí?

My se podíváme na to, jak nepadnout minimalismu do pasti a vlastně se zamyslet nad tím, z čeho tento módní trend vychází. A proč se pokřivil.

 

Pokřivil se patrně proto, proč se pokřiví kdejaká dobrá myšlenka v dnešní době. Zájem, honba za čtenáři, posluchači a příznivci: co je módní, rychle podléhá rozšiřování a mutování. Jeden si přidá to, další tamto, další to dovede do extrému. A vznikají skupinky příznivců, které do sebe šijí podobně jako to kdysi bývalo s veganstvím nebo raw food. 

Princip minimalismu je v udržitelnosti

Minimalismus je založen na tom, že kolem sebe nehromadíme zbytečnosti. Neplýtváme. Někdo může minimalizovat odpad tím, že bude nakupovat bez obalů. Někdo může nakupovat do kompostovatelných obalů a ty odložit na zahradě. Někdo tohle nemůže, tak dělá něco jiného.

Ale minimalismus se může týkat:

- šatníku (mít snadno kombinovatelné oblečení, praktické, kvalitní)

- nábytku (opět důraz na kvalitní nábytek, šikovně řešený s úložnými prostory)

- jídelníčku (kombinace jídel tak, aby se co nejméně vyhazovalo, co nejvíce nakupovat bezobalově)

- peněženky (dvakrát si rozmyslet nákupy tzv. "zbytečnosti")

Důležité je mít na vědomí fakt, že návody nefungují u každého. S malými dětmi neminimalizujete šatník ani ledničku, ve městě si nebudete zakládat kompost na balkoně jen proto, abyste byli ekologičtí. Vždy zvažte své možnosti a potřeby - i o tom minimalismus především je. Vědět, co skutečně potřebuji - a tam své potřeby plnit kvalitně. A aby všechno fungovalo. Sloužilo co nejdéle - v tom je ta udržitelnost.

Minimalismus není o asketismu, trestu, soutěži, kdo toho víc vyhodí. Je o tom, abychom kolem sebe udržovali prostor, ve kterém se dobře žije a necítili se zahlceni.

Co užitečného si vzít?

- dvakrát si rozmyslet, jestli to nové, co si nyní chci koupit a je to trošku zbytné, opravdu potřebuji. Týden, dva - je touha stále stejně silná?

- nehromaďte rozbité spotřebiče, neopravitelné věci,  nekupujte to, o čem víte, že se brzy rozbije

- najděte pozitivní vztah k úklidu, není jen o uklízení nepořádku, ale je o kultivaci současného prostředí 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565