Výběr sekačky snadno a rychle

S jarním počasím přichází pro zahrádkáře nepříjemná ale nutná povinnost – starost o trávník, a tedy i jeho sekání. Aby vše probíhalo tak jak má, je potřeba vybrat správný stroj, který nám se sekáním pomůže. Navíc od sekačky očekáváme, že nám nějakou dobu vydrží. Podle čeho ale vybrat sekačku, když na trhu tolik značek a různých druhů?

Mezi základní vlastnosti sekaček, podle kterých se rozhodovat při výběru je ulehčení práce pro zahradníka, dokonalý sběr trávy.  a v případě poruchy je důležité mít servis někde po ruce, aby případná oprava se zbytečně neprotahovala a vy se mohli o svůj trávním pěkně starat.

sekačkanew

Velikost sekačky

Velké sekačky s velkým množstvím funkcí a širokým záběrem jsou sice hezké, ale stojí, zato se zamyslet a říct si, jestli je to pro váš pozemek to pravé. Pokud je vaše zahrada maličká nebo je terén hodně členitý, bude veliká sekačka spíše na škodu. Buď to budou vyhozené peníze nebo se sekačkou nadřete, že toho budete mít v půlce sekání dost. Pro hodně členité zahrady kolem 500 m2 volte raději lehčí model se šířkou záběru do 46 cm.

Jaký motor, s pojezdem nebo bez

Velké zahrady nad 1 500 metrů čtverečních si zaslouží sekačky motorem o výkonu 6 HP. Pro středně velkou zahradu je vhodné zvolit motor s výkone 5 HP a na malé zahrady stačí 4 HP. Dejte ale pozor na poměr šířka záběru a velikost motoru, abyste neměli sekačku s velkým závěrem, ale malým výkonem a vy se tedy více nadřeli. Co se týče pojezdu, je to dobrá věc, ale je třeba počítat, že sekačku mírně zdraží a přidá na váze. Pokud si ale chcete ulehčit práci, nebojte se do sekačky s pojezdem investovat.

Jsou potřeba nějaké funkce navíc?

Záleží hlavně na vás, jak budete sekačku používat, dá se ale říct, že funkce navíc často oceníte a využijete. Mezi základní funkci patří dnes už neodmyslitelné sbírání trávy do koše. Boční výhoz je už spíše hudba minulost. Je možné sehnat sekačky s mulčováním, při kterém necháte rozdrtit konečky trávy, a to celé vrátíte zpět mezi stébla trávy. Je ale potřeba celou akci promyslet. Správný postup zahrnuje výměnu nože na speciální mulčovací. Při dobrém provedení mulčování se kratičké stonky rozpadnou, pohnojí trávu a udrží vlhkost. Když je ale moc porostu, může to vyvolat tvorbu mechu a překyselení půdy. Proto je lepší volit jenom při sušších měsících a střídat se sbíráním trávy.

sekačka

Koš plastový či látkový

Podle toho, jak se mění móda a názory odborníků, podle toho můžete pořídit koš buď plastový nebo látkový. Dříve byli k dostání především koše plastové, dnes pořídíte spíše koše látkové. Pro látkové koše hraje to, že umožňují dobré proudění vzduchu, takže se dobře plní posekanou trávou. Na druhou stranou se rychleji zanesou a je těžké se zbavit drobných vláken. Naopak plastové koše se udržují jednoduše tlakovou vodou. Zároveň je možné sehnat kombinaci obou materiálů, kde se kombinuje dobré proudění vzduchu, díky látkové části a plastová část usměrní vzduch, aby tráva létala do zadní části koše.

Země výroby

V dnešní době už není jasné odkud jaký model pochází, protože i známé značky si nechávají vyrábět především levnější modely v Číně. Mezi výrobce, kteří vyrábět výhradně v Evropě, patří koncern GGP, mezi jeho značky patří například Stiga. Na druhou stranu značka Hecht vyrábějící sekačky v Číně, má kvalitní modely s řadou spokojených zákazníků.

 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565