Jak na údržbu krbových kamen nebo krbu?

Pomalu, ale jistě se nám blíží konec topné sezóny. Pro prodloužení životnosti vašeho krbu či kamen, je potřeba je udržovat. Právě konec topné sezóny je ideální čas pro důkladnou údržbu, neznamená to však, že zanedbáte údržbu průběžnou. Znečištění krbů může mít několik důvodů. Jedním z nich je nedostatečně vysušené dřevo, dalším může být například špatný tah komínu, proto je potřeba zvážit při údržbě i pomoc kominíka. Preventivním opatřením před častým zanášením kamen je používání kvalitního materiálu.

krb nový

Hlavní zásadou pro údržbu kamen, je čištění za studena. Podle intenzity používání je dobré kamna vyčistit jednou za 3 až 4 dny. Nejdůležitější průběžnou činností je vybírání popela. S tím vám může pomoci vysavač popela, který je možné napojit na obyčejný vysavač nebo lze pořídit i model s vlastním motorem. Vysavač posbírá popel do plechové nádoby, kterou jednoduše vysypete do popelnice. Vysavač je praktický i v tom, že nezašpiní místnost, jako je tomu většinou při ručním úklidu. Na krbová dvířka a sklo, je dobré využít speciální čističe, které je možné pořídit v obchodech, pokud nechcete investovat, je možné využít obyčejné noviny. Pokud se sklo u kamen zanáší často, příčinou může být nízká teplota ve spalovací komoře nebo neefektivní využívání vzduchových ventilů.

Po topné sezóně přichází na řadu kontrola stavu topidla a jeho konstrukce. Pokud je vše v pořádku, pokračujte očištěním vnitřního pláště, úklidu prachu a zbytků popela. Jestliže byste nechali v kamnech trochu popela, může se stát, že bude nasávat vlhkost ze vzduchu a vaše kamna nebo krbová vložka by začala reznout. Po sezóně je potřeba zajistit, aby do kamen nepršelo, a to ze stejného důvodu, proč není dobré tam nechat popel. Tomu můžete pomoci, instalací stříšky na komín. Dalším důležitým prvkem je proudění vzduchu v kamenech, proto nechce vzduchové otvory otevřené. Nezapomeňte na vyčištění kouřovodu u krbových kamen, což lze učinit jeho rozebráním nebo vložením speciální čistící tvarovky do kouřové cesty.

Krb2

Důležité je také pečovat o vnější plášť kamen. Kamna čistěte opět jenom jsou-li opravdu vychladlá. Kamna zbavte prachu a odstraňte nečistoty, aby dominanta vašeho obýváku, získala zpět svou krásu. Další fází čištění krbu je údržba komína. Využít můžete služeb místního kominíka, anebo si pomoct vlastními silami. Potřebovat k tomu budete chemické čističe, které se nasypou na rozpálené dřevo. Díky tomu v komínu přeměníte saze na oxid uhličitý, který odejde s ostatními látkami ven z komína. Případně je možné si pořídit základní kominické náčiní a kominíka plnohodnotně zastoupit.

Jak už jsme psali díky, dobré údržbě můžete životnost vašich kamen nebo krbu prodloužit o několik sezón, tak nezahálejte a směle do toho.

 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565