Svět pod mikroskopem zabaví na dlouhou dobu

Svět pod mikroskopem naláká každého. Co všechno můžeme pod mikroskopem zkoumat a stačí nám ten dětský? Dneska se tomu všemu podíváme pořádně na zoubek a možná to je i tip na praktický dárek, který nezůstane časem ležet zaprášený v koutě.

Tak a máme mikroskop.

mikroskop

Často ho bez zájmu odložíme proto, že pár věcí prozkoumáme a pak už tak nějak nevíme, co s ním. Křídlem mouchy a buňkou cibule to ale nekončí.

My vám poradíme, jak mít mikroskop pořád v akci a neustále se těšit na něco nového.

Detaily všeho druhu

Nebojte se prozkoumat úplně všechno. Mrtvého pavouka v koutě, buňky na pomerančové kůře, kolečko salámu nebo části plastové hračky. Listy, květy, vzorky hlíny, ve kterých možná objevíte i miniaturní život. Bublinky pěny nebo pudr, oční stíny, krystalky soli…

TIP: Udělejte si v prvotním nadšení seznam. A můžete do něj nahlédnout, dojde-li vám fantazie.  Nebo si postupně odškrtávat.

Vzorky z vlastní laboratoře

Některé mikroskopy nabízí i jakousi „pokusnou zónu“, ve které si vyrobíte své vlastní vzorky. V tomto případě to jsou třeba kvasnice nebo líheň pro žábronožky, takže můžete pozorovat proces života v přímém přenosu. Stačí jen podle návodu založit kulturu kvasnic nebo žábronožek.

A z toho snadno vyvodíme další dobré tipy:

  • Voda z rybníku nebo řeky obsahuje spoustu drobných mikroorganismů
  • Pozorovat kynuté těsto je také dobrým zážitkem
  • Kukly, housenky, prázdné schránky, mrtvý hmyz nebo houby, šípky, lesní plody
  • Doma si vystačíte se vzorky uvařeného jídla, můžete porovnat třeba buňky syrového a vařeného masa, syrových a vařených brambor
  • Jak se mění ovoce v době zrání, například banán, který je den ode dne zralejší
  • Je rozdíl mezi rybím masem z konzervy a zmrazeným filé?
  • Jak vypadá detail cukrové vaty nebo sezamové chalvy

Nápadů je dost! Nezapomínejte ale ještě na péči.

Péče o mikroskop

Zanedbávat nesmíme ani péči o mikroskop. Optiku je třeba pravidelně čistit, protože ulpělý prach nebo mastnota zhoršuje kvalitu obrazu. K tomu používejte speciální štětečky, roztoky a utěrky a nezapomínejte ani na mechanickou část mikroskopu, která musí mít plynulý pohyb.  Je-li třeba něco opravit, seřídit, vyčistit nebo promazat, neváhejte – zanedbávané resty se mohou stát zdrojem pozdějšího trvalého poškození.

VŽDY: Mikroskopu najděte jeho vlastní místo v bezprašném a suchém prostředí.

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565