Příprava zahrady na podzim

podzimní zahrada

Vítr rozfoukávající spadané listí a záhony zející prázdnotou – takový bývá podzim na zahradě. Podzimní zahrada, to je hlavně konverzování, pletí, hrabání a uskladňování. Zahrada na podzim nevyžaduje takové úsilí jako jarní a letní zahradničení. Přesto by měla mít příprava zahrady na podzim své stálé místo v našem ročním harmonogramu zahradnických prací.

 

Podzim je nejlepší čas pro zastřihnutí růží a menších stromků

Podzim na zahradě, to jsou výrazně kratší dny, ale také kratší sestřih u růží a menších křovin. Stříhání růží se doporučuje provádět poprvé právě na podzim. Růže přistřihneme v rozmezí 5 až 8 oček, tedy místa, odkud vyrůstá větvička s lístky, směrem od středu keře. Růže také nejlépe ochráníte před mrazy nejlépe tím, že je přihrnete zeminou a chvojím.

 

Na podzim zapojíte vysavač listí i kompostér

Zejména listopad už z původu svého názvu shazuje listy z podzimních stromů. Na nás je, abychom se bezpečně postarali o spadané listí na zahradě. Udělat si na trávníku či před vchodem úhledný pořádek vám spolehlivě zajistí vysavač listí. Neposedné list zažene rychle do svých útrob. A vy se rádi vyhnete skočnému tanci se spadaným barevným kobercem, který jen tak neposedí.

 

Spadaným a shnilým listím můžete na podzim naplnit váš kompost. Účinnější hnojení zahrady na podzim si vypěstujete tak, že zapojíte do procesu pravý kompostér. Díky kompostéru nebudou váš kompost okupovat nezvaní hosté jako třeba myši, psi či kočky. Kompostér také ulehčí promíchávání a provzdušňování a u některých typů v něm můžete kompost skladovat celoročně. Založení kompostu je vynikající způsob, jak přírodně hnojit svépomocí. Ať již zvolíte urychlovač kompostu, nebo ne, zejména přírodní kompost je třeba pravidelně promíchávat, a to nejen na podzim.

 

Před zimou zastřihněte trávník

Do podzimních prací na zahradě se v neposlední řadě zařazuje poslední posečení trávníku před sněhovou pokrývkou. Před zimou by měl mít i jinak perfektně posečený anglický trávník vyšší střih. Posečení trávníku je první krok, za kterým následuje na podzim také důkladné hnojení trávníku. Trávník může v zimě také postihnout zimní plísně. Proti té lze bojovat vybranými chemickými prostředky.

 

Samotný trávník je také vhodné před zimou provzdušnit od mechu vertikutátorem. Pokud toužíte po dokonalém trávníku, s vertikutátorem se bude vašemu zelenému skvostu dařit o mnoho lépe. Provzdušněním trávníku odstraníte staré trávy a plevele a vytvoříte prostor pro nová a zdravá stébla trávy.

 

Do nového roku bez zbytečných větví

Máte ze zahrady po létě hotovou džungli? Na podzim je čas zastřihnout nejen trávník, ale podívat se na zoubek také křovinám a krajům trávníků. V náročném terénu či všude tam, kam nedosáhne sekačka, je křovinořez jako ve svém živlu. Především benzínový křovinořez oceníte ve chvíli, kdy chcete zahradu před zimou vyčistit prostory okolo záhonů, plotu či stromků.

 

Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565