Podle čeho vybírat vrtačku

Pokud jste se rozhodli, že vaší, dílnu nebo domácnost rozšíříte o dalšího pomocníka, kterým bude vrtačka, nejdříve si ujasněte, k čemu budete vrtačku potřebovat. Do jakých materiálů plánujete vrtat, chcete zároveň i šroubovat. Na základě těchto úvah si vyberte stroj, který je přesně pro vás. Například akumulátorové vrtačky hravě zvládnou lehčí práci a šroubování, jsou ale krátké na těžší úkoly, pro které je lepší zvolit vrtačku s kabelem.

Akumulátorové vrtačky známé jako AKU jsou určené zejména pro šroubování, protože nabízí široké nastavení kroutícího momentu, který pomáhá regulovat sílu potřebnou pro utažení šroubu. Takto fungují především jednorychlostní modely. Ty dvou rychlostní jsou o něco univerzálnější, kdy první rychlost je určená pro šroubování a druhá pro vrtání. Někdy je možné sehnat model s příklepem. Dále je také možné pořídit modely se změnou směru otáčení, což dovoluje šrouby vyšroubovat. Výhodou je, když součástí výbavy je druhá baterie, která umožní pracovat na vašem projektu nepřetržitě, protože mezitím co budete pracovat se bude druhá baterie nabíjet. Ideální kapacita baterie je 2Ah a napětí 18 V.

Elektrické vrtačky můžete volit buď s příklepem nebo bez příklepu. Ty bez příklepu jsou vhodné pro vrtání děr menšího průměru do dřeva, plastu nebo dalších měkkých materiálů. Nabízí vysoký počet otáček a nejsou úplně vhodné pro šroubování, protože postrádají kroutící moment. Vrtačky s příklepem jsou vhodnější pro vrtání do tvrdých materiálů, protože si pomáhají příklepovým mechanismem s rychlostí až 60 tisíc příklepů za minutu. To znamená, že je můžete použít pro vrtání do cihlových zdí, měkčího kamene a betonu. Příklepové vrtačky mají pouze jednu rychlost s vyššími otáčkami a nižším točivým momentem, což znamená, že také nejsou úplně vhodné pro šroubování.

Vrtačka-1

V případě, že se rozhodnete pro dvourychlostní model elektrické vrtačky můžete očekávat lepší kroutící moment, což umožňuje využití pro šroubování. Nebude tak pohodlné jako s AKU vrtačkou především kvůli větší váze a při uvolnění spínače nefunguje okamžitá brzda motoru, takže je zde setrvačnost.

Ideální model by měl mít svírací čelisti maximálně o průměru 13 milimetrů, aby bylo možné použít větší bity. Zároveň je výhodou manuální nastavení otáček, protože je možné regulovat rychlost vrtání. Výhodou může být i druhá rukojeť, kterou uvítáte při náročnějších pracích. Přívodní kabel by měl mít alespoň 3 metry. Lepší je zvolit pogumovaný model, protože guma v nízkých teplotách netuhne a zachovává si svou ohebnost.

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565