Péče o trávník během celého roku

Trávník je podstatnou součástí našich zahrad, proto je dobré se o trávník během celého roku pečlivě starat. Hezky upravený trávník nám bude zkrášlovat zahradu, místo toho, aby byl spíše na obtíž a přidělával nám zbytečné starosti.

Na jaře probuďte trávník ze zimního spánku

Základní péče, která se nesmí podcenit se odehrává na jaře. Hned jak oschne vrchní vrstva půdy je čas se vrhnout do práce. Pro začátek je vhodné zvolit úklid povrchu trávníku, aby vám následně nic při vašem snažení nepřekáželo. Z trávníku odstraňte napadané listí, větve a kameny. Následně je dobré trávník provzdušnit ostrým nebo vertikutačními hráběmi. Zároveň odstraníte mech a vznikající plst. Po tomto zásahu vám na trávníku zůstane vyčesaná hmota, kterou můžete jednoduše posbírat sekačkou a následně kompostovat. Žloutnoucí nebo nahnědlí trávník je následkem velkého utužení půdy, přemokření, nevyhovujícího výživového stavu nebo působením houbových chorob. Abyste tomuto zamezili je potřeba provést aerifikaci, tedy provzdušnění půdy aerifikačními vidlemi nebo válcem. Díky čemuž dojde k úpravě vodních a vzdušných poměrů v půdě. Pokud jsou však místa opravdu silně poškozená, je potřeba použít travní směs na zacelení poškozených míst. Následně je potřeba postarat o dostatečnou výživu trávníku, a to aplikací hnojiva, protože časté sekání vezme trávníku velké množství energie, kterou mu musíme doplnit. Konec jara je dobrý pro provedení chemického nebo mechanického zásahu proti širokolistým plevelům.

Trávník

Aby vám trávník nezežloutl, zkracujte ho v létě podle určitých pravidel

V létě spočívá péče o trávník jenom v několik zásazích, které je potřeba správně načasovat. Měsíce červenec a srpen, kdy je léto v plném proudu prověří péči s jakou se o trávník staráte a jeho kvalitu. Pokud jste toto jaro založili nový trávník, věnujte mu velkou pozornost, aby vaše snažení v létě nepřišlo v niveč. Trávník pravidelně sekejte, podle toho, jak rychle vám roste. Držte se těchto pravidel: při teplotách nad 25 °C zkracujte trávník o jednu třetinu délky, při teplotě mezi 20 a 25 °C zkracujte o polovinu a při teplotách pod 20 °C zkracujte klidně o dvě třetiny délky. Při jejich nedodržení, vám trávník při prudkém slunečním svitu zežloutne a prořídne. Vzhledem k vyšším teplotám dbejte na to, aby vám trávník nepřeschl. Proto zavlažujte většími dávkami vody, ale v dobu, kdy není plný svit slunce. Mohli byste tím způsobit úpal rostlin a rozvoj travních hub.  Pro udržení svěže zeleného vzhledu trávníku přihnojujte travní porost dusíkatými hnojivy.

Trávník-2

Podzim vhodný pro přípravu trávníku na zazimování

Cílem péče o trávník na podzim je zlepšení kvality travního porostu a příprava trávníku na dobré přezimování. Proto je vhodné ze začátku podzimu zvolit vertikulaci a aerifikaci. Dalším důležitým prvkem v péče o trávník je správné a dostatečné hnojení, a to plného kombinovaného hnojiva. To především z toho důvodu, aby měl trávník dostatek živin pro přezimování. Září je vhodným měsícem pro likvidaci plevelů, proto ošetřujte zaplevelené plochy chemickými přípravky, abyste se plevele zbavili. Předtím než začne zima, můžete na trávník rozprostřít vrstvu vyzrálého kompostu, který pomůže k vyrovnání povrchu a zlepší výživový stav.

V zimě nechte trávník odpočívat

Než začne zima odstraňte odumřelou travní hmotu, aby vám v průběhu zimy trávník nenapadla silná infekce houbovými chorobami. Když je trávník zmrzlí, ale není pokrytý sněhem, tak na něj nevstupujte ani jinak nezatěžujte, protože byste ho mohli poškodit. To samé platí při oblevě, při níž byste mohli vytvořit nerovnosti, protože půda je změklá.

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565