Na co si dát pozor při výběru skleníku

Řešíte, že tuto sezónu umístíte na svoji zahrádku skleník, ale nevíte, na co si dát pozor při jeho výběru? Přečtěte si náš článek a získejte inspiraci pro realizaci vašeho projektu.

Předtím, než začnete vybírat samotný skleník, je důležité vybrat místo, kde bude skleník umístěn. Pokud vyberete místo, kde nebude dostatek světla, rostlinám se nebude dařit i když budou ve skleníku. Světlo je základem pro správný růst a dobrý stav rostlin. Nejvhodnější je tedy místo, které má dostatek světla a nebude ve stínu déle než pár hodin denně. Dále je důležité, aby skleník mohl zachytit co nejvíce slunečního světla. Ideálním řešením je postavit podélné strany směrem k jihu, pokud však chcete skleník využívat v létě, je dobré postavit vhod směrem k severu. Sníží to nároky na odvětrávání.

Výplň skleníku

Jak už z názvu vyplývá, tak jako výplň se u skleníků využívalo sklo, které má výbornou propustnost slunečního svitu, odolnost vůči UV záření a chemickým vlivům. Nevýhodou je praskání vlivem teplotního rozšíření stavby a poměrně snadné mechanické poškození, kdy nevydrží silnější krupobití. Podstatnou nevýhodou jsou špatné tepelně-izolační vlastnosti. Proto je v poslední době častěji využíván dvoustěnný komůrkový polykarbonát. Ten je velmi lehký a je velmi odolný proti rozbití. Nabízí také výbornou světelnou propustnost a má dobré izolační vlastnosti.

zahrada

Konstrukce skleníku

Konstrukce skleníků bývá z oceli, žárově zinkovaného plechu nebo hliníku. Výhodou hliníkové konstrukce je, že nepodléhá korozi a nepotřebuje pravidelný nátěr. Nevýhodou je poměrně vysoká cena. U ocelových je nevýhodou koroze materiálu, ale nabízí velice stabilní konstrukci. Žárově zinkovaný plech je nejpevnějším materiálem a tím pádem nejlépe odolává zatížení sněhem a silným větrům.

Když si pořídíte skleník, dostanete předpřipravenou stavebnici, kterou si snadno složíte základním nářadím, které máte na zahrádce. Velikost skleníku je dobré volit s výhledem na budoucnost, protože postavený skleník už těžko budete rozšiřovat. Chcete-li využívat skleník pro urychlení pěstování zeleniny nebo předpěstování letniček, bude vám stačit menší model s velikostí podlahy tři až osm metrů čtverečných. Pokud jsou vaše plány smělejší a chce pořádnou vlastní sklizeň budete potřebovat skleník od 8 do 12 m2. Ze zákona vyplývá, že na skleník do 40 m2 a do výšky 5 metrů, není potřeba stavební povolení.

 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565