Stříhání živého plotu

Pokud si na své zahrádce snažíte udržovat soukromí, tak živý plot je ideálním řešením, které je funkční a zároveň estetické. Víte však jak a kdy plot stříhat? Co ideálně na stříhání plotu použít? Více zjistíte v našem článku.

Živý plot lze upravovat podle toho jaký typ dřeviny jste použili. Plot můžete zastřihnout až 3x ročně, což platí především u listnatých dřevin. Jehličnany stačí bohatě zkrátit jednou do roka. O hloubce řezu rozhoduje bujnost růstu plotu. Obecně ale platí, že první střih by měl proběhnout na přelomu června a července, kdy skončí jarní růst. Další stříhání provádějte podle toho, jak rychle vám plot roste. Poslední střih by měl proběhnout do konce srpna, aby se keře a stromky stihly připravit na zimu a vy o ně tak zbytečně nepřišli. Pokud chcete mít plot hustý, zelený a pravidelně tvarovaný, tak stříhání plotu nezanedbávejte a minimálně jednou ročně si na to udělejte čas. Pravidelná údržba a dokonalý vzhled jdou totiž ruku v ruce. S údržbou souvisí také pravidelné hnojení.

Rostliny je nejlepší stříhat ihned po zasazení. Rostlina je při přesazení mírně v šoku a bude si muset zvykat na nové místo, tím že jí lehce zkrátíte, jí spíše pomůžete, protože kořen rostliny bude vyživovat menší nadzemní část. Tím nebude trpět nedostatkem vláhy a živin a bude mít čas se pořádně prokořenit. Navíc rostliny začnou houstnout odspodu, čímž následně budou plnit svojí krycí funkci na jedničku.

Stříhání živého plotu

Jaké vybavení je potřeba…

Pro velkolisté druhy dřevin, jako jsou například bobkoviště nebo střemchy se nedoporučuje používat elektrický zastřihávač. Řez by totiž nevypadal pěkně, protože by listy překrojoval v půlce. Pro tyto dřeviny je potřeba vzít nůžky a stříhat větvičku po větvičce. Na ostatní druhy je možné použít zastřihovače a plotové nůžky. Při jejich použití je potřeba postupovat obezřetně, aby se předešlo zraněním. Při výběru vycházejte z toho, jaký máte plot. Pro vyšší ploty se vyplatí si pořídit teleskopické přístroje, které vám ušetří práci a nebudete muset běhat s žebříkem sem a tam.

Stroje s elektrickým napájením jsou dobré pro zahradníky, kteří stříhají plot jenom občas a zastřihávají menší keře. Pro větší plochy je lepší zvolit benzínový stroj s výkonným motorem. Díky tomu si poradí i s větvičkami, které jsou 3,5 centimetru tlusté. Pokud si potrpíte na detail a chcete mít plot přesně zastřižený, bude pro vás ideální délka lišty okolo 20 centimetrů. Naopak pro velké plochy volte lištu co největší.

Jako další doplňky pro úpravu plotu využijete mechanické nůžky, které vám pomohou se silnými přerostlými větvemi. Případně je možné použít zahraní pilku. Pro zastřihávání jednotlivých větviček například pro dekoraci můžete využít ruční zahraní nůžky. O nástroje se řádně starejte a vždy, než se pustíte do stříhání, tak si zkontrolujte, jestli jsou všechny vaše nástroje nabroušené. Ulehčí vám to práci a váš střih bude úhlednější. Při použití tupých nůžek necháte roztřepené konečky, které rostlinu oslabují a můžou znamenat i nepříjemnou infekci.

 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565