Škůdci na zahradě a jak na ně

Škůdci na zahradě je každoroční nešvar, který je potřeba řešit, aby vaše zahrádka vzkvétala a vy nepřicházeli o vaši úrodu. Není dobré vždy volit chemii, protože můžete využít přírodní prostředky, které neškodí životnímu prostředí. Navíc někteří škůdci jsou chráněni.

Není vždy jednoduché stanovit konkrétní onemocnění rostlin, a většina onemocnění znamená odstranění rostliny, aby se nákaza nešířila dál. Nejčastějšími přenašeči jsou mšice, proto je dobré si na ně dá pozor. Dále existují houbové choroby jako padlí, rzi a plísně. Živočišných škůdců je hodně druhů od plžů, hmyz a savce. Na jejich odstranění existují biologické preparáty, případně můžete vysadit přirozené predátory, kteří budou škůdce likvidovat nebo existují rostliny, jejichž pach škůdce odpuzuje. Jak nám tedy jednotlivý škůdci škodí?

Mšice

Mšice jsou drobný hmyz, který žije ve velkých koloniích na spodních stranách listů. Z rostlin vysává šťávu, ty se následně zkroutí a zežloutnou. Na mšice se prodává řada chemických prostředků, které je nutné střídat, protože si na ně mšice snadno zvyknou a stanou se imunní. Další možností jsou žluté lepové desky, které se pověsí na napadené rostliny. Zvolit také můžete biologickou cestu, čímž jsou slunéčka sedmitečná, která mšice požerou, dále je odpuzuje vůně afrikánů.

Housenky

Problémem bývají larvy motýlů běláska zeleného, řepného a různých můr. Poškozují listy zeleniny děrovaným žírem nebo holožírem. Nejjednodušším způsobem odstranění je sesbírání a odstranění napadených listů. Jejich přirozeným predátorem jsou hmyzožraví zpěvní ptáci. Je také možné použít biologické přípravky nebo chemické přípravky s obsahem pyrethrinu.

škůdci_housenka

Hraboš polní

U nás velmi rozšířený hlodavec, který je dlouhý kolem 10 centimetrů. Hraboš obvykle žije v koloniích a hojně se množí. Škodí tím, že ohryzává starší stromy na kmenu a mladší stromy až po kořenový systém. Občas okusí i zeleninu a vyskytuje se v zahradách, které jsou poblíž polností. Jako prevence před hraboši funguje pravidelné čištění vašich sadů, sekání trávy a odstraňování plevele. Odpuzují je také aromatické rostliny, jako afrikány, řebíček nebo česnek. Při přemnožení se používá chemická ochrana, která se vkládá přímo do nor v podobě granulí.

Krtek obecný

Krtek žije několik desítek centimetrů pod zemí na loukách a zahradách, kde si buduje své chodby. Sám o sobě není škodlivý, protože se živý velkým množstvím nepříjemného hmyzu. Tím, že buduje své chodby způsobuje propadání půdy a nechává za sebou kopečky zeminy, které nejsou úplně hezké. Protože je krtek chráněný, je zakázané ho zabít. Proto se musí volit spíše metody, které krtka vyplaší nebo odpudí. Z rostlin funguje pryžec křižmolistý. Pro vyplašení se používají větrné odháněče, kdy se zapíchne do země železná tyč, na kterou se nasadí PET lahve. V obchodech se také prodávají elektronická zvuková a vibrační zařízení, která se umísťují do blízkosti nor.

Škůdci_krtek

Plži

Nejčastěji vyskytujícím se plžem, který škodí našim zahradám je slimáček polní, slimáček síťkovaný, plzák obecný, plzák žíhaný, plzák hnědý a plzák žlutopruhý. Na zahradě škodí zelenině a okrasným rostlinám, protože se živí jejich pletivem. Prevencí je sbírání těchto živočichů. Hubit je lze posypem solí nebo utopením. Predátor, který spolehlivě plže odstraní jsou kachny a slepice.  

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565