Jarní příprava dřeva na zimu

I když je jaro v plném proudu a pomalu se blíží léto a za okny svítí sluníčko a ptáci zpívají, je potřeba myslet na přípravy na zimu. Jestli doma máte špalky, které už nějakou tu dobu vysychaly v dřevníku, je dobré si je průběžně rozštípat, aby vám doschly.

Důvodem proč dřevo sušit je lepší hoření. Zároveň saze nebudou tak mastné a nebudou vám zanášet komín. Vyschlé dřevo má i lepší výhřevnost, protože se nemusí měnit voda ve dřevě na jiné skupenství. Proto zvažte včasný nákup dřeva a následné jeho zpracování. Což obnáší dřevo nařezat, naštípat a nechat sušit, aby z něj zmizela všechna vlhkost. Je ale potřeba počítat s tím, že dřevo, které si připravíte bude ideálně připraveno až na přespříští zimu.


Dřevo

Výběr sekery

Pro správné naštípání dřeva je ideálním nástrojem sekera, proto je dobré vědět podle čeho sekeru vybírat. Nejdůležitější je, aby sekera padla správně do ruky, abyste se při štípání dříví tolik nenadřeli a využívali spíše její švih, místo vlastní síly. Ideální velikost sekery poznáte podle toho, že když jí uchopíte přesně pod čepelí, dáte si ji rovnoběžně s rukou a kolmo k trupu, rukojeť sekery by měla sahat přesně po začátek vaší paže. Jestliže je sekera delší a její část zasahuje přes vaše rameno, je lepší zvolit menší model.

Abyste byli při sekání dříví co nejefektivnější, je dobré využít hmotnost sekery. Správnou váhu zjistíte tak, že ruku, kterou držíte sekeru za topůrko necháte volně spuštěnou vedle trupu. Druhou ruku si podepřete v oblasti lokte a chytnete sekeru za rukojeť. Jestliže sekeru zvednete o 180 stupňů, je to ta pravá sekera pro vás. Pokud se vám to nepovede, zvolte raději lehčí sekeru.

Aby vám sekera nevyklouzávala z ruky a zbytečně nedošlo k nehodě, mají sekery zahnutý konec topůrka. Pro rozhodnutí mezi dřevěným nebo laminátovým topůrkem záleží na vašem pocitu, potom co sekeru vezmete do ruky. Co se materiálu týče, tak laminát je odolnější a ergonomičtější. Zároveň je lehčí, nepřenáší tolik vibrace a neklouže v ruce. Nemusíte u něj mít obavy, že by čepel vyklouzla z topůrka, protože je do něj pevně zalita. 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565