LED pásky nejen o Vánocích: Opravdu LEDky šetří?

Tyto svítivé pásky jsou čím dál oblíbenější a to nejen proto, že navozují lehce sváteční atmosféru. Možná vás ale někdy napadlo, proč jimi nelze kvalitně osvítit celý prostor? Jak vůbec LEDky fungují?

digital-led-strip-lights-2103020_640

Světelné pásy jsou jen doplňkem

Obecně se tyto svítící pásky doporučují jako doplňkové světlo. Kuchyně, obýváky, orientační světla. Pokud pracujete blízko zdroje, lze využít LED pásky i jako plné osvětlení (například pásky pod kuchyňskou linkou dobře osvítí pracovní plochu). 

Proč ale tak málo vyzařuje?

LED pásky mají vyzařovací úhel upravený tak, že má jen 110 stupňů. Přičemž klasická LED žárovka má úhel celých 360 stupňů.

Jak LED funguje?

LED diody fungují na principu optoelektrickém jevu. Polovodič (LED dioda) na průchod elektrického proudu reaguje vyzařováním světla. Dioda pak propouští elektrický proud pouze jedním směrem a rozsvící se v řádu mikrosekund.

Barva a intenzita světla záleží na použitých materiálech v polovodičích či na pouzdrech, která jsou na diody umístěna. Mohou usměrňovat směr světla nebo jeho měnit jeho barvu.

Víte, že v LED světlech najdete často i drahé kameny?  Novější typy LED diod využívají i vlastnosti drahých kamenů nebo kovů. Pro tato světla se používá syntetický safír, který výborně vyzařuje světlo, více než například běžně používaný křemík a tato světla jsou na vrcholu svítivosti a kvality v LED technologiích. Barvu světla nebo jeho intenzitu doladí nejen tyto přísady, ale i různé gely, pryskyřice, které se do jednotlivých typů světel přidávají.

Kolik vydrží?

Výrobci udávají rozmezí 100 000 – 1 000 000 hodin (pro porovnání zářivka vydrží  8 000 hodin, obyčejná žárovka pak 1 000 – 2 000 hodin)

Kolik LEDky ušetří?

LED žárovky a svítidla obecně spotřebují zhruba 7 x méně energie než klasické žárovky.

TIP: U nás najdete LED pásky se 166 různými efekty a 24 různými barevnými spektry.

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565