Které plevele na zahradu opravdu raději nepatří!

Stoprocentně jedovaté druhy! Permakulturní zahrady by možná měly jiný názor, ale věřím, že jsou plevele, které skutečně udělají na zahrádce více škody než užitku. Podíváme se na ty nejzrádnější. Ale také pochválíme plevel, který je dobré si na zahradě pěstovat, protože jsou chvíle, kdy po něm rádi sáhneme….

gardening-gd2d83e6f0_640

Co se hodí: Kopřiva a spol

Rohy plné kopřiv nejsou vůbec špatné, na jaře, po sesečení na podzim rády poskytnou chutnou zeleň do nádivek, smoothie nebo nahradí špenát. Stejně tak bršlice kozí noha, výborná na jaře a na podzim a plná vitamínů a minerálů. Stejně tak do plevelů nemusíte zahrnovat heřmánek, bodlák, pýr, který na utužené půdě i sám působí na rozrušení půdy a umožní lepší vsakování vody. Šťovík ukazuje, že půda je kyselá, pryskyřník zase, že půda je mimořádně vlhká. V jarních měsících je úžasný i ptačinec žabinec, který pokrývá stinná místa. Pokud neškodí, nechte ho. Sice se rychle rozrůstá, ale je pokryvný, nekoření příliš hluboko.

ALE…

Plevely v hojném výskytu berou živiny rostlinám, které pěstujeme, zastiňují je a mnohdy podporují i růst plísní, chorob a škůdců, které snadno přejdou na námi pěstované rostliny. Respektujte tedy rostliny, které pěstujete, ale rohy zahrad s plevelným heřmánkem nebo kopřivami si můžete s klidným srdcem nechat.

Jedovaté plevely: blíny a durmany

A s těmi je dobré zatočit hned zkraje, protože ohrožují jak zvířectvo, které by je mohlo okousat, tak i lidi a děti.

Mezi ně patří:

  • Durman obecný
  • Blín černý (je rád v bramborách)
  • Bolehlav palmatý (v kopru, mrkvi a hustém porostu)

Velmi invazivní druhy vyčerpávají půdu a rychle zarůstají, je to například:

  • Svízel přítula
  • Violka rolní
  • Turan roční
  • Pýr plazivý

TIP: Plevel vám pomůže odstraňovat i náš elektrický odstraňovač plevele EOP

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565