Jarní výsev, aneb jak nic nepromeškat

Abyste nezapomněli na některou z vašich oblíbených rostlinek a zasadili vše v čas, připravili jsme pro vás tento článek. Přiblížíme v něm, co je nejlepší zasadit v nejbližších měsících, tedy v březnu a dubnu.

Co zasévat v březnu

V březnu nesmíte zapomenou na celou řadu zeleniny. Začátkem měsíce máte poslední šanci pro výsev semen brokolice a paprik, abyste si předpěstovali sazenice. Do půlky března je třeba vysít semínka pro předpěstování sadby rajčat a melounů. Za příznivého počasí je možné do fóliovníku nebo pařeniště vysadit bazalku, karotku, ředkvičky a předpěstovaný raný salát. V druhé polovině měsíce přijde čas na venkovní záhony, kde můžete vysít mrkev, špenát, hrách nebo ředkvičky. Případně můžete zasít i petržel, raný salát nebo kopr. Klíčící rostlinky a semínka můžete před chladem ochránit netkanou textilií.

jarni-vysev-1

V březnu je dobré si předpěstovat sazeničky letniček, které jsou citlivé na jarní mrazíky nebo mají delší vegetační dobu. Mezi tyto rostlinky patří gazánie, kosmatec, slaměnka smil listnatý, astra čínská nebo hvozdík čínský. Semena vysejte na okenní parapet nebo do poloteplého pařeniště. Pokud bude na konci března příznivé počasí můžete začít s výsadbou okrasných trvalek, které kvetou v létě. Zároveň je možné je rozmnožit pomocí dělení trsů nebo je přesadit.

Pokud plánujete tento rok vysadit ovocné keře a stromy, je březen ten pravý čas pro realizaci tohoto plánu. Můžete vysadit všechny ovocné stromy, především ty s prostokořennou sazenicí. Například pro broskvoně, meruňky nebo nektarinky je jarní termín vhodnější než ten podzimní. Koncem měsíce je možné vysadit sazenice vinné révy a okrasné opadavé listnáče.

Co zasévat v dubnu

Duben je ideálním měsícem k výsevu aromatických bylin. Ať je budete sázet do nádob či na záhon, určitě neprohloupíte. Vysít můžete tymián, mátu, majoránku, rozmarýn, šalvěj nebo řeřichu. Co se týče zeleniny můžete vysévat červenou řepu, saláty, mrkev a asijskou listovou zeleninu. Nebojte se vysadit ani naklíčené brambory, křen a předpěstované sazenice brokolice a salátu. Pokud máte předpěstované sazenice rajčat, můžete je vysadit do skleníku, kde jsou zajištěny bezmrazé podmínky.

jarni-vysev-2

Duben je opravdu mezní termín pro výsadbu ovocných a okrasných dřevin proto je vhodné do konce dubna mít vysazeno. Keře a stromy, které jsou již zapěstované v kontejnerech je možné je vysadit i později, ale dejte si pozor na ochranu proti ostrému slunci a důkladně je zalévejte.

Měsíc duben je také ideální pro osazení skalky skalničkami. Můžete vysadit okrasné trávy, kapradiny a bambusy. Trvalky, které kvetou v létě a na podzim je možné rozmnožit dělením trsů a začít je vysévat.

Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565