Příprava ovocných stromů na letní sezónu

Pomalu ale jistě nám končí zima, a proto je čas na prořez ovocných stromů. Když tuto činnost provedeme správně, stromy se nám odmění větší úrodou nebo alespoň zmlazením.

priprava-ovocnych-stromu-leto-1

Na správné prořezání stromů neexistuje univerzální recept. Vše se odvíjí od druhu a odrůdy stromu. Různě se prořezávají jabloně odrůdy Ontário nebo Rubín. Ontário vyžaduje prosvětlovat, naopak Rubín plodí na dlouhém dřevě, takže je tomu potřeba přizpůsobit řez. Speciální péči taktéž vyžaduje angrešt nebo rybíz. Ty plodí na dvouletém dřevě, a proto se vyplatí sledovat jejich růst a případně ořezat starší větve. Hlavní podstatou je vysledovat, co každá dřevina potřebuje a podle toho přizpůsobit jednotlivý řez. Samotný řez pomůže tím, že strom zbavíte větví, které neplodí ovoce. Díky tomu pak strom veškerou energii soustředím, tam kde je potřeba. Navíc se tím strom prosvětlí, a to zamezí vzniku mechu a houbových chorob.

priprava-ovocnych-stromu-leto-2

Základem řezu a postupného tvarování stromu je takový, aby se hlavní větve vyplnili celý objem koruny a nerostly po sebou. Zároveň je nutné směřovat hlavní větve do vodorovné polohy. To pomáhá tomu, že lépe nasazují na plod a rostou pomaleji. Větvě u mladých stromků je možné zatížit nebo přivázat tak, jak si přejeme, aby rostly.

Řez bychom měli vést šikmo, aby po uzdravení splynul s původní větví a nebylo na první pohled patrné, že zde něco řezalo. Měli bychom si dát pozor na místa, kde se řeže do špalíčku. Strom tam nemá tolik hojivých látek a může to vést ke hnilobným procesům a následně až k uschnutí celé větve.

Staré stromy, o které se v poslední době moc nepečovalo, není dobré zmlazovat najednou. Je potřeba tomu nechat čas a prořezávat větve postupně. Pokud uděláme radikální řez najednou strom bude mít najednou tolik energie, že větve z každého volného místa. Tím nám vzniknou takzvaní „vlci“ což jsou prudce vzhůru rostlé větve. Na rány vzniklé po řezech je dobré použít štěpařský vosk, který urychlí hojení ran a usnadní zacelení rány.

Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565