Jak správně odzimovat bazén ve 3 krocích?

 

Pomalu, ale jistě se blíží léto. Jestli na vaší zahradě máte bazén, je březen nebo duben nejvyšší čas na přípravu, abyste předešli případným nepříjemnostem. V březnu a dubnu se už nedostávají teploty pod bod mrazu a teplota vody v bazénu se ustálí na 10 až 15 °C.

Pokud byste odzimování bazénu podcenili a voda by se oteplila nad 15 °C může se lehce stát, že se ve vodě objeví řasy. Jejichž následná likvidace vyžaduje velké množství čerstvé vody a investici do bazénové chemie. Samotný postup pro odzimování se u každého bazénu může lišit. Proto neexperimentujte, ale řiďte se pokyny výrobce. Správnou přípravou bazénu na sezónu může prodloužit jeho životnost a oddálit náklady na opravu recirkulačního zařízení. Pokud pro zazimování bazénu používáte krycí plachtu, ulehčí vám to spoustu práce. Po odstranění plachty je dobré ji očistit, nechat vyschnou a uložit na suché místo. Podobně postupujte s plováky, které se používají na ochranu bazénu před mrazy.

 

1) Začněte s hrubými nečistotami

V první řadě je důležitý úklid okolí bazénu, aby nám tyto nečistoty napadli zpět do bazénu, potom co si dáme práci s úklidem stěn a vody. Následně přijde na řadu vlastní prostor bazénu. Stěny nad hladinou vody je dobré ošetřit tekutými bazénovými přípravky. Ty nanesete na znečištěná místa a necháte je působit zhruba 10 až 15 minut. Rozpuštěné nečistoty setřete hadrem nebo houbou. Nezapomeňte na usazeniny na stěně bazénu na úrovni hladiny tzv. vodní linku. Nečistoty z hladiny a ze dna bazénu nejlépe odstraníte síťkou nebo bazénovým vysavačem.

 

2) Filtrace bazénu

Nejvíce citlivou součástí bazénového systému je filtrační a recirkulační zařízení. Proto jeho spuštění po zimě není dobré brát na lehkou váhu. Nejprve musíte zkompletovat filtraci s čerpadlem, dotáhnout všechny spoje a našroubovat zpět zátku v dolní části filtrační nádoby. Pokud vám filtraci vody zajišťuje přelivový systém s odtokovými žlaby, je třeba, je vyčistit od mechanických nečistot. Jestliže máte vše připraveno, můžete začít s prvním filtrováním vody. Instalaci filtrace nepodceňte, když vám bude fungovat správně, ušetří vám prostředky za chemickou úpravu vody. Zkontrolujte všechny spoje potrubí a čerpadla, aby vám nikde ze systému neunikala voda. Filtrační nádobu odvzdušněte horním odvzdušňovacím ventilem a seřiďte časové spínání filtrace. Během dalších 24 hodin filtrujte, pokud se filtr zanáší, tak nečistoty postupně vybírejte.

 

3) Chemické ošetření vody

Po zprovoznění filtrace je potřeba se pustit do chemického ošetření vody. Nejprve je nutné změřit a upravit hodnotu kyselosti vody v bazénu. Hodnota pH ve vodě má vliv na zdraví osob koupajících se v bazénu, na účinnost prostředků používaných pro úpravu vody a na funkci bazénových zařízení. Neutrální voda má pH 7,0 a pro koupání je možné mít pH od 7,0 do 7,4 (hodnota pH lidského oka). Pokud pH přeroste přes hranici 7,8 snižuje se účinnost chlóru a vznikají sedimenty. Na druhou stranu pH pod 7,0 působí podráždění očí a korozi kovových materiálů v bazénu. K měření pH můžete využít testery, které jsou dostupné v obchodech. K úpravě hodnoty pH využijte speciální přípravky.

Potom, co vyřešíte kyselost vody, je potřeba se postarat také o minerály obsažené ve vodě. Dvacet čtyři hodiny potom co napustíte bazén, tam přidejte látku, které na sebe naváže minerály. To zapříčiní tomu, aby ve vodě vznikali sedimenty nebo se zabarvovala voda.

Mikrobů a biologického znečištění se zbavíte díky chlóru. V úvodu sezóny je dobré využít takzvaný chlorový šok (na 50 m3 vody použijete 25 malých tablet nebo 300 g granulátu). Zhruba 2 hodiny po tomto ošetření vody proti nežádoucím minerálům, aplikujte vetší dávku chlóru. Následně nechte běžet filtrační a cirkulační systém. Voda se vám může obarvit do hněda nebo zelena, což způsobí obsah železa nebo manganu. Musíte opět upravit obsah minerálů. Na závěr tohoto chemického maratonu ověřte hladinu pH a případně ji upravte a případně stabilizujte také hladinu chlóru.

 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565