Jarní údržba domu, na co nezapomenout?

 

První jarní den je za námi, proto je potřeba zkontrolovat dům, jestli na něm zima nechala nějaké následky či nikoliv. V zimě jsou totiž domy vystaveny tvrdším podmínkám. Případně vzniklé škody opravit, aby nenapáchaly problémy do budoucna. Pozornost věnujte nejenom střeše, okapům, fasádě, ale i oknům, dveřím a garážovým vratům.

Základem je kontrola střechy a okapů

Nejdříve zkontrolujte čistotu okapů, střechy a fasády. Pokud je fasáda domu popraskaná nebo začíná odpadávat je nutné ji opravit. Kontrola střechy spočívá ve zjištění případných poškození. Jestliže se nějaké objevilo, je potřeba jednat a střechu opravit. Okapy musí být po zimě čisté, bez nánosů například jehličí, spadaného listí nebo další špíny, která by mohla okapy ucpat. To by mohlo znamenat, že voda z ucpaných okapů poteče přímo na fasádu a pod dům, což by mohlo znamenat nepříjemné vlhnutí domu.

jarni-udrzba-1

Další v řadě jsou okna, žaluzie a rolety

U oken je dobré si nechat seřídit zámky a zkontrolovat těsnění. A to hlavně z toho důvodu, že okna během teplých letních dní nebudou dovnitř propouštět teplý vzduch a vyhřívat interiér. U rolet a venkovních žaluzií je dobré prohlídnou vodící lišty a kolejnice, především plynulost jejich stahování a vytahování. V případě, že jsou poháněny elektrickým pohonem, nechte ho zkontrolovat a případně seřídit.

Garážová vrata

Zároveň je nutné se věnovat garážovým vratům. Zanedbaná údržba se u nich nevyplácí. Vrata pořádně opláchněte a příslušnými výrobky nakonzervujte jednotlivé části. Pokud byste tento krok vynechali, mohla by sůl ze zimních posypů vrata zbytečně poničit. Důležitá je také kontrola zavíracího a zabezpečovacího mechanismu. Ovšem seřízení vrat a pohonů je lepší svěřit odborníkům. Neodborný zásah může situaci zhoršit a jeho náprava stojí podstatně více než prvotní oprava odborníkem. Zároveň zkontrolujte, jestli vrata nejsou mechanicky poškozená od kolize při parkování a podobně.

jaronew

Vchodové dveře

U dveří je potřeba stejně jako u oken zkontrolovat těsnění a případně mechanické poškození. Vadné díly nechte spravit nebo vyměnit. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat zámku. Ten je nutné promazat a prohlédnou, zda funguje bezchybně. Jen při malých problémech je dobré tomu věnovat pozornost a přivolat odbornou pomoct, aby se vám nestalo, že se nebudete moci dostat z domu nebo do domu.

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565