Jak vyčistit zápach jídla z umytého nádobí?

Intenzivní voňavá jídla jsou zdrojem nekonečného potěšení, ovšem někdy s sebou nesou záludnost, která se objeví poté, co v hrnci, v němž stál tři dny česnekový guláš, chcete uvařit sladké knedlíky na páře. Co když umytý hrnec stále zapáchá? Pravda, to je trošku extrémní případ, ale i to je jeden z kulinářských rébusů. Myčka nádobí si většinou s podobnými eskapádami poradí, protože intenzivní práce jedlé sody v přípravcích do myčky zahraje svou roli.

asian-food-2861497_640

Aby u vás guláš nebyl déle, než je třeba....

Ale když myčku nemáte, nebo vůně je příliš intenzivní?

Pak je řešením mít přece jen nějaký hrnec vyloženě na sladké jídlo, jiný na guláš, ryby... je to moc složité? No, my víme...

Takže jako na to, abychom to nedopracovali až k těm jednotlivým hrncům, zvláště, jste-li milovníci silných rybích nebo kořeněných jídel.

Ostatně, kdo jednou zkoušel umýt bílý smalt po kari omáčce, asi ví, o čem tady je řeč.

TOHLE TADY NECHCI: Barvy, vůně: Jak na ně?

Jsme v kritické situaci, takže na řadu přijdou i babské rady a někdy i pár dnů, které hrnci prostě musíte dát k dobru. 

Odolný zápach z umytého nádobí se vyplatí podrobit analýze: někdy stačí jen hrnec ve skříňce nepřikrývat poličkou a nechat volně větrat. Zápach postupně zmizí.

Je-li však skutečně nezdolný a nepomáhá ani několikanásobné umytí (ba dokonce ani myčka), patrně máme co do činění s ne úplně kvalitním nádobím. Přesto ho však chceme nebo musíme zachránit, takže:

- důkladné vydrbání hrnce jedlou sodou (nebo kypřícím práškem). V horším případě můžete tento prášek nechat působit (nasucho) přes noc, ráno umýt.

- dno pokryté kávovými zrnky a několik hodin karantény může také pomoci, není-li špína příliš zažraná (a není-li to spojeno s obarvením a proniknutím do struktury hrnce).

- na rybinu obzvlášť platí omývání a drbání citronovou šťávou, to samé na zabarvení (kari, červená paprika)

- omytí octem pomáhá na nejlehčí případy a na nádobí, které je zašlé věkem, či se dlouho nepoužívalo

Máte vlastní tipy? Budeme rádi, když se podělíte!

 Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565