Jak vybudovat zahradu

Vaše zahrádka může mít mnoho podob a forem. Čím ale začít, pokud ji budujete od základů? Tento článek vám s tím poradí.

Půda a terén

Raději vždy vycházejte se stávajícího terénu. Jeho přestavba by totiž byla velmi nákladná. Nejlépe se budují zahrady s mírně zvlněným terénem. Naopak složitější je stavba na prudších svazích. Pokud se vám ale stavba povede, bude se jednat o velmi efektivní a zároveň dobře vypadající řešení. Příkladem mohou být například schůdky nebo zídky.

Co se týče půdy, doporučujeme znát její pH. V ČR je většinou půda neutrální až mírně kyselá, což je pro pěstování rostlin ideální. Zároveň záleží i na tom, zda je půda jílovitá nebo naopak lehká a písčitá.

house-949265_960_720

Tráva

Klasickým představitelem travnaté plochy je anglický trávník. Je ovšem velmi náročný na údržbu. Pokud se chcete údržbě vyvarovat, zvolte spíše tzv. štěrkové záhony. Zajímavou alternativou klasického trávníku mohou být i půdopokryvné rostliny. Po některých z nich se dá dokonce i chodit.

Stromy a keře

Během sázení stromů mějte na paměti velikost, do které za pár let dorostou. Obzvlášť, pokud máte malou zahrádkou, zvolte spíše menší stromky.

Co se týče stromů, které přinášejí nějaké plody, i ty mohou působit okrasně, pokud jsou nápaditě založené. Zajímavé mohou být i keře, jako například ovocné růže, kamčatská borůvka nebo klanopraška čínská. Samozřejmě vás nikdy nezklamou maliny, ostružiny nebo třeba angrešt. Skvělá je i bylinková zahrádka, o které jsme psali v předchozích článcích. 

Květiny

Každou zahradu oživí pestrobarevné květiny. Volba konkrétních druhů záleží na tom, jak moc se budete chtít o vaši zahradu starat. Letničky a dvouletky jsou náročnější na předpěstování, výsadbu i likvidaci. Naopak trvalky není nutné tři až pět let o výsadbě přesazovat. Staráte se o ně pouze před zimou a na jaře.

tulips-65305_960_720

„Obytná část“ zahrady

Když mluvíme o obytné části zahrady, jedná se většinou o terasu či prostor, který navazuje přímo na dům. Její plocha může být buďto zatravněná nebo vydlážděná. Prostor bývá většinou vykryt pergolou, která připomíná například dřevěný altán. Záleží na vašem vkusu, co všechno si na zahrádku přidáte.

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565