Jak vybrat křovinořez

křovinak_1

Sekačka je šikovná na rovinatější a snáze dostupné plochy. Při náročnějším terénu nastupuje na scénu křovinořez. Tento univerzální pomocník poseká nejen trávu, ale i křoví, náletové dřeviny či rákos. Na rozdíl od sekačky si křovinořez poradí i s přerostlou trávou a dostane se na těžko přístupná místa, kam byste se sekačkou zápasili marně. Jak vybrat křovinořez? A jaký typ křovinořezu bude pro Vás ten nejvhodnější?

Předtím, než začnete zběsile klikat na všechny možné křovinořezy na trhu, se zastavte a položte si otázku: „K čemu budu křovinořez používat?“ Někdo miluje stromy a nechce se příliš šťourat v hlíně, další zahradník je spíše na kytičky a zdobné skalky. Jiný typ křovinořezu využijete na dosekávání po sekačce, jiný na sekání velké louky.

Jaký typ motoru křovinořezu zvolit?

V současnosti na trhu najdeme křovinořezy benzínové, elektrické či akumulátorové. Každý z typů motoru křovinořezu má své nej – s benzínovým křovinořezem se setkáte vůbec nejčastěji, protože je nejpraktičtější a také nejvýkonnější. Alternativou pro benzinový křovinořez je elektrický křovinořez, cenově dostupnější varianta, ale při práci s ním se často zamotáte do kabelu limitujícím práci s křovinořezem. Zároveň je mezi dostupnými křovinořezy nejlehčí, hodí se tak, pokud křovinořez zaměstnáte na delší dobu. S akumulátorovým křovinořezem se setkáte výjimečně u menších křovinořezů. Jeho používání je závislé na dobíjení baterie, díky které je tento křovinořez ve vyšší váhové kategorii.

Jaký výkon motoru křovinořezu zvolit

Typ motoru křovinořezu jde s výkonem křovinořezu ruku v ruce. Opět si připomeňte základní otázku, a to, jak hodláte křovinořez namáhat. Čím nižší výkon váš křovinořez bude mít, tím více času mezi odlétávajícími třískami a stébly trávy strávíte. Výkon křovinořezu začíná na hodnotách 0,65 kW a končí u profesionálních křovinořezů s výkonem až 3 kW.

Typ rukojeti křovinořezu pod drobnohledem

Na trhu naleznete dva typy rukojetí křovinořezů, a to bike (téčková) rukojeť a držadlo. Bike (téčkovou) rukojeť ocení hlavně začátečníci, protože se s ní zkrátka pohodlněji zachází. S držadlem se bude lépe zacházet zkušenějším borcům, kteří již s křovinořezem manipulují sebevědomě. Držadlo je také skladnější při častých převozech než rozložitější bike rukojeť.

Jak těžký bude křovinořez

Váha křovinořezu, to je zejména typ motoru, výkon motoru a zdvihový objem motoru. Pokud se dáte zlatou střední cestou, křovinořez o hmotnosti cca 5 kg je běžnou nabídkou v sortimentu. Pokud hledáte profesionální křovinořezy, začněte posilovat ruce – ty mohou vážit až 10 kg.

Co je to zdvihový objem křovinořezu

Zdvihový objem křovinořezu je část pracovního prostoru válce v motoru. Pokud se budete o křovinořez střídat s vaší jemnější polovičkou, vybírejte menší zdvihový objem, se kterým se křovinořez snáze nastartuje. Střední hodnota křovinořezu se pohybuje kolem cca 37 až 40 ccm.

Vyžínač, či křovinořez?

Pokud se zajímáte o výběr křovinořezu, často se v souvislosti s ním narazíte také na zařízení zvané vyžínač. Pokud jsme vám teď pořádně zamotali hlavu, neděste se a podívejte se na náš podrobnější článek na blogu. Jednoduše řečeno, vyžínač je zařízení umožňující sečení trávy pomocí žací struny. Vyžínače využijete, stejně jako křovinořezy, pro „úklidové práce“ po sekačce (či „předúklidové práce“ před samotným sečením). Oproti křovinořezům váží a stojí méně. Zároveň jsou ale jednoúčelové, zafungují tak skvěle víceméně jen u dosekání trávy a nic víc po nich nechtějte. Proto na dosekávání větších ploch či vyšší trávu dejte přednost klasickému křovinořezu.

Na závěr, křovinořezy s rukojetí s dělitelnou hřídelí se snadno složí a zase rozloží a snadno jej převezete z jednoho místa na druhý. V základní ceně křovinořezu dodavatelé většinou dodávají pilový kotouč na trávu, dále dokoupit strunovou hlavu. V sortimentu našeho e-shopu je strunová hlava zahrnuta již v ceně křovinořezu.

 

Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565