Jak ušetřit za ohřev teplé vody

teplá voda

Náklady na ohřev vody neustále rostou a tak je potřeba se poohlížet po alternativních způsobech ohřevu vody. Jak tedy ohřát vodu co nejlevněji? A jak jí spotřebovat co nejméně? Odpovědi na tyto otázky naleznete v následujícím článku.

Pokud se tedy snažíte ušetřit za ohřev teplé vody, nejprve je třeba zajistit co nejlevnější ohřev pří co nejnižší spotřebě elektrické energie. V Česku se v praxi setkáváme se dvěma způsoby dodávky teplé užitkové vody. Na sídlištích odebírají obyvatelé panelových domů teplou vodu z centrálního zdroje a kvůli tomu je pro ně změna prakticky nemožná. Zde tedy přichází v úvahu jen opatření, která pomohou snížit její spotřebu.

V rodinných domcích je situace jiná, zde již mají obyvatelé více možností, jak cenu teplé vody ovlivnit. Hlavní roli bude hrát ohřívač vody, který se dělí na několik základních typů. Existují plynové a elektrické ohřívače, které se ale více hodí spíše na krátkodobý a nepravidelný odběr teplé vody, protože jejich provoz se nedá zařadit mezi nejlevnější.

V případě, že topíte plynem, tak se určitě vyplatí jej využívat také k ohřevu vody. Jednoznačně nejekonomičtější variantou je plynový kondenzační kotel, díky kterému slouží k vytápění a ohřevu vody jeden spotřebič. V porovnání s průtokovým ohřívačem tak můžete ušetřit až čtvrtinu nákladů a zároveň díky novému kotli snížíte výdaje na vytápění díky pokročilejším technologiím.

Velmi oblíbený je také ohřev vody kombinovaným nebo elektrickým bojlerem. Pokud splníte ještě další důležité předpoklady, můžete získat nárok na dvoutarifní sazbu elektřiny, díky které ušetříte i na provozu dalších elektronických zařízení ve vaší domácnosti.

Pokud ale jde o jednoznačně nejlepšího pomocníka při ohřevu vody, určitě nesmíme opomenout sluneční energii, díky které lze ušetřit až 70 % nákladů na ohřev užitkové vody. Sluneční paprsky vám navíc mohou pomoci vyhřát vodu ve vašem bazénu a také snižovat účty za vytápění. V letních měsících zvládne solární systém ohřívat vodu naprosto nezávisle na ostatních zdrojích, v zimních měsících ale budete muset použít ještě další zdroj, abyste pokryli vaši spotřebu teplé užitkové vody. V současné době se cena solárně termického systému pohybuje okolo 100 tisíc Kč. Účinnost těchto systémů je okolo 85 %, instalace není nijak složitá a nebudete potřebovat ani žádná speciální povolení. Můžete si ale nechat vypracovat kalkulaci návratnosti, abyste zjistili, zda se vám investice vyplatí.

Zauvažovat můžete i o pořízení tepelného čerpadla, které můžete posléze používat i pro ohřev užitkové vody. Existují také speciální bojlery s integrovaným tepelným čerpadlem. V porovnání s klasickým elektrickým bojlerem ušetříte až 70 % nákladů a pokud systém doplníte ještě o solární kolektor, vaše náklady na ohřev teplé vody se ještě více sníži.

Autor: Nejlevnější Zboží.cz

.

 

Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565