Jak ušetřit za jídlo

jidlo

V České republice se můžete stále častěji setkat s takzvaným trendem levných jídelníčků. V něm jde hlavně o to, uvařit kvalitní a chutné jídlo pro co nejvíce lidí, ale zároveň utratit co nejméně peněz. Najít mezi těmito veličinami určitou rovnováhu může být zpočátku těžké, proto mnoho lidí hledá pomoc na internetu. V tomto článku si představíme několik tipů, pomocí kterých ušetříte za výdaje v kuchyni a zároveň tím neutrpí vaše zdraví.

Pokud do vod internetových diskusí zavítáte, mějte se na pozoru. Autoři nejroztodivnějších receptů se sice méně či více úspěšně snaží přinést recepty na velké množství jídla za poměrně nízké ceny, ale už málokdy berou v potaz riziko nedostatečného příjmu živin, které plyne z příliš jednostranného stravování. Levná jídla se totiž v mnoha případech orientují hlavně na kombinaci moučného a sladkého (případně zeleninového) jídla, které je chutné a zároveň finančně dostupné. Mnohem horší je to už s jeho výživností, protože tyto potraviny ani zdaleka neobsahují všechny složky, které lidské tělo potřebuje.

Pokud jde o názor odborníků, ti se v mnoha případech shodnou na tom, že je pro lidské tělo mnohem lepší jíst kvalitní potraviny v mnohem menším množství, než jste byli možná doposud zvyklí. Zároveň je vhodné si jídla rozvrhnout do celého dne tak, abyste měli dostatečný přísun živin po celou dobu, kdy budete aktivní.

Pojem levný jídelníček je ovšem značně individuální. Levně totiž můžete uvařit například za 50, ale i za 500 Kč. Pokud ovšem chcete za jídlo co nejvíce ušetřit, řiďte se následujícími radami:

  • Před zlevňováním se raději poraďte s nutričním terapeutem. Jídelníček byste totiž měli mít přizpůsobený vašemu zdravotnímu stavu. Volbou nesprávných potravin si totiž můžete i ublížit.

  • Monitorujte slevy v obchodních řetězcích. Tyto slevy mohou být v rozsahu 10 až 50 % a díky nim můžete ušetřit značné množství peněžních prostředků a zároveň nakoupit kvalitnější potraviny.

  • Zamyslete se také nad tím, zda by nebylo vhodné vynechat návštěvu restauračních zařízení (například na obědy). Tyto výdaje totiž můžete velmi snadno omezit například tím, že si budete do práce nosit oběd uvařený doma. Jelikož se cena jídla v restauraci pohybuje od 100 Kč výš, můžete takto ušetřit i více než 1000 Kč měsíčně (v závislosti na tom, jaké jídlo si budete doma připravovat).

  • Při samotném nákupu porovnávejte velikost balení a nakupujte jen tolik, kolik opravdu spotřebujete. Pokud totiž nakoupíte příliš do zásoby, může se vám stát, že se vám zbytky zkazí a budete je muset bez milosti vyhodit.

  • Do jídelníčku si zařazujte potraviny, které mají právě sezonu. Tohle se vyplatí hlavně u ovoce a zeleniny, jejímž nákupem na jaře a v létě můžete ušetřit nemalé finanční prostředky.

  • Před samotným nákupem si sepište seznam všech věcí, které potřebujete, vyhnete se tak hledání potravin v supermarketu, které vede k dalším (a mnohdy zbytečným) výdajům. Zároveň choďte nakupovat dostatečně najedení, je totiž dokázáno, že hladový člověk má tendenci nakupovat mnohem více potravin, než člověk nasycený.

Autor: Nejlevnější Zboží.cz

 

Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565