Žrouti peněz v domácnosti a jak jejich spotřebu redukovat

žrouti penez v dom.

Pokud máte pocit, že se vaše výplata rozplyne jako pára nad hrncem, zvažte přehodnocení svého životního stylu a také vyhození některých spotřebičů, které vám zbytečně „požírají“ peníze. Pojďme si v tomto článku představit ty největší z nich.

V případě, že dáte na naše rady a zaměříte se na to, abyste chladili, mrazili, svítili a také ohřívali úsporně, zjistíte, že ročně můžete ušetřit několik stovek až tisícikorun ročně. Zajímá vás, o jaké „požírače“ financí se jedná? Čtěte dál.

Varná konvice

Na prvním místě se paradoxně umístila varná konvice a to i přes to, že z hlediska spotřeby nad klasickým elektrickým vařičem vody jednoznačně vyhrává. Průměrně s ní litr vody uvaříte při spotřebě 0,1 kWh, zatím co při použití elektrického vařiče budete potřebovat 0,26 kWh. Problém je v tom, že při vaření ve varné konvici máme tendenci ohřívat mnohem více vody, než potřebujeme a s tím samozřejmě rostou i náklady. Pokud v rychlovarné konvici uvaříte 1,5 litru vody a přitom by vám bohatě stačil jen čtvrtlitr (například na zalití čaje), spotřebujete čtyřikrát více elektřiny než je nutné.

Chladničky

Z bílé techniky jsou největšími žrouty elektrické energie mrazničky a chladničky. Ačkoliv jsou moderní elektrické spotřebiče v porovnání se staršími až o 50 % úspornější, stále jejich spotřeba tvoří významnou část ročního účtu za elektrickou energii. Jak tento účet ještě snížit? Především dbejte na správnou údržbu, spotřebu energie snížíte například pravidelným odmrazováním. Je totiž prokázáno, že námraza silnější než 3 milimetry může zvýšit spotřebu elektrické energie celého zařízení až o 30 %.

Pračka

Základním pravidlem je prát až ve chvíli, kdy je pračka dostatečně vytížená. Starší pračky spotřebují přibližně 100 litrů vody na jeden prací cyklus, u moderních se spotřeba pohybuje okolo 50 litrů. Pokud ovšem moderní pračku nemáte, můžete uspořit i tak. Stačí jen, když budete prát při nižší teplotě a to za využití speciálních prášků, které mají vyšší účinnost v chladné vodě. Snížením teploty z 90 na 60 stupňů tak můžete ušetřit přibližně 30 % elektrické energie.

Vaření

Je dokázáno, že nejvíc energie propálí staré elektrické sporáky s litinovou plotýnkou. Méně pak sklokeramická deska a jednoznačně nejúspornější jsou indukční desky. Ty jsou ale bohužel také nejdražší. Jak ale ušetřit při vaření na jakémkoliv sporáku? Máme pro vás pár tipů:

  • použitím pokliček můžete spotřebu elektrické energie snížit až o 30 %

  • před použitím hrnců nebo pánví zkontrolujte, zda mají perfektně rovné dno. V opačném případě vznikají ztráty tepla, které mohou v extrémních případech dosáhnout až 40 %.

Televize

Televize se vyplatí nakupovat podle energetického štítku, protože jejich spotřeba je významná a může tvořit až 10 % všech nákladů na elektrickou energii. Doporučujeme používat ekonomický režim a také zapnutí časovače, který televizi vypne v případě, že u ní usnete. Pokuste se také vyvarovat stand-by režimu, ve kterém přístroj zbytečně spotřebovává energii.

Autor: Nejlevnější Zboží.cz

 

Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

 

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565