Jak poznat bavlnu, vlnu a len?

Máte nové ručníky, nebo utěrky a přijde vám zvláštní, že tak nějak nesají? Pokud  není na vině bezhlavé používání aviváže, která snižuje savost, pak se mohlo stát, že ručníky jsou s umělými přísadami. Lze ale poznat celkově u oblečení nebo spotřebního zboží kvalitu (bavlnu) na první pohled?

towels-g4d340a5e1_640

Kouřový test

Některé zdroje tvrdí, že to poznáme jenom použitím hořlavého testu, takže si musíte domů přinést pár vytržených chloupků ze zboží, o které máte zájem.

Bavlna je hořlavá, při hoření voní jako dřevo a zbyde po ní šedý popílek.

Len, konopí hoří podobným způsobem.

Umělé materiály (polyeser, nylon) se spíše škvaří a zapáchají po umělé hmotě.

Vlna se ale též škvaří a zapáchá podobně jako chlupy, vlasy, s příměsí lanolinu.

Jak nenaletět při koupi ručníku?

V první řadě je dobré věnovat pozornost kvalitnímu výrobci nebo prodejci. Je to celkem dobrá  záruka toho, že bavlněný ručník bude opravdu bavlněný. Ručník má být měkký a savý, což  poznáte už na pohled. Nehleďte na gramáž, vysoká gramáž nezaručí savost, ale ručník může být velmi tlustý a špatně prosychat.

Hebké bambusové ručníky: bývají ty s příměsí bambusového vlákna, přičemž je zachována výborná savost, je však je třeba prát jen na 40 °C, aby se nepolámalo vlákno.

Ručník by měl být na omak jemný, pružný a neměl by být moc hladký, klouzavý, což by mohlo naznačovat přítomnost umělých vláken. Na druhou stranu úplně savý čerstvý nový ručník není takže je to vždy trochu sázka do loterie, pokud nechcete domů nosit vlákna.

Skutečná kvalita se pozná až po několika vypráních

Nic naplat, jak ručník saje poznáte po prvním vyprání v čistém pracím prostředku bez aviváže. Pro výraznější změkčení můžete ručníky vyprat v octu nebo citronové šťávě, urychlíte tím vyplynutí pravé podoby ručníku nebo utěrky. Změkčení se doporučuje tímto způsobem zopakovat jednou za půl roku, protože tím snížíme vliv například tvrdé vody na savost ručníků a utěrek.

Dobrý ručník vám vydrží v nezměněné kvalitě při stálém praní až několik let. Investice se tedy vyplatí.

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

 

 

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565