Intuitivní stravování: pro koho je vhodný a pro koho ne?

Intuitivní stravování se stává moderním způsobem stravování, ale málo se ví, že pro jeho praktikování musíte být bez jakýchkoliv emočních problémů. Zjednodušeně řečeno jde o jídelníček, při kterém vnímáte potřeby svého těla a podle toho skládáte své denní jídlo.

salad-1672505_640

Čokoláda ani chipsy nejsou intuitivní, tedy jsou… ale nikoliv zdravé. A patříte-li právě k těm, kteří svůj stres řeší jídlem nebo nezdravými součástmi jídelníčku, pak prvně musíte uzdravit svou duši.

Chuť na křupavé, tučné nebo sladké je také řeč naší duše, zoufale unavené, vyprahlé a frustrované. Vnímáte-li například souvislost mezi chutí křoupat chipsy s pálivou příchutí a ohromným vnitřním vztekem, dokážete po zpracování si těchto vzorců, velmi dobře užít i naladění na zdravé chutě.

Ty poznáme v běžném životě v obdobích, kdy máte volno, kdy máte víc pohybu, kdy žijete obecně zdravěji, a i vaše chutě se mění – najednou přijde chuť na zeleninu, salát, jogurt. A jídlo se stává výživou, nikoliv jen dočasným zacpáním a uspokojením.

Pro koho je intuitivní jídelníček vhodný?

  • Pro lidi, kteří již pracují se svou psychikou, je dobré ho vyzkoušet a pozorovat své chutě ve chvíli, kdy procházíte nějakou psychologickou terapií (trauma, úzkost, stres), zde lépe rozeznáte, co vám skutečně dělá dobře, ale i to, co je jen skrytou obsesivní kompenzací.
  • Pro lidi, kteří již zdravě jedí a chtějí se lépe na své tělo naladit
  • Pro lidi, kteří začínají s pohybem, tehdy lépe vnímáme skutečné potřeby těla, chuť na bílkoviny, sacharidy apod..

Pro koho není intuitivní jídelníček vhodný?

  • Pro každého, kdo bojuje v akutní fázi s emočním přejídáním

 

Na druhou stranu lze říci, že vzdělávat se o tom, jaké živiny skutečně naše tělo potřebuje, je dobré pro každého.

Naladit se na své potřeby a zjistit, jestli potřebuji snídani nebo je mi celodenně lépe při 2 – 3 jídlech denně bez snídaně, je dobré!

Někdo tam přijde na to, že mu nedělá dobře bílá mouka, obiloviny, mléko nebo sladké jídlo, byť to předtím jedl a moc nad tím nepřemýšlel…

A obecně je dobré pár dnů se pozorovat a zjistit, co tělo na jaké jídlo říká, psát si své poznatky a tak vyladit nejen tělo, ale i mysl. Protože když je nám dobře po těle, bude lépe i na duši.

A samozřejmě, řešit všechny své problémy, poprat se s traumaty, stresem a přidat pohyb, který je největším a nejspolehlivějším rozpouštěčem stresu.

Intuitivní stravování je tak tím nejdokonalejším životním stylem, protože plně respektuje potřeby zdravého těla. A začneme-li se vychylovat ke stresu, přejídání, ne úplně zdravým chutím, rádo nám to dá najevo. Nezvládnutý stres tak poznáme díky změněným chutím dříve než si vybere svou daň na těle či psychice. 

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

 

 

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565