!!! AKCE !!! Až do odvolání cena dopravy na výdejní místa Balíkovny jen za 59,- Kč a to včetně dobírky ! Lze použít jen u zboží do 15 kg hmotnosti.

Bezúdržbová zahrada? Může být, jen pochopit principy přírody

Možná nepatříte mezi milovníky vyholených trávníků a přemýšlíte o tom, jak využít svou zahradu ve prospěch přírody. Existuje vůbec něco takového jako je bezúdržbová zahrada? Trochu péče potřebuje každá zahrada, ale čím více vzájemné soběstačnosti rostlin i živočichů, tím méně zásahů člověka a údržby je potřeba. Takže jsou na vaší zahradě někde místa, která rádi obětujete ve jménu "soběstačnosti"?

snail-4729777_640

Na výběr jsou dvě cesty: okrasná a užitková

Okrasná zahrada

Nechcete-li se vzdát upravenosti, můžete vsadit na komerční upravenost a bezúdržbovost (do které ale někteří počítají i ty trávníky, které se kosí traktůrkem a tudíž nedají tolik práce). Je to zahrada, která je podobná té japonské. Ostrůvky, štěrk, kamínky, skalky, vše strukturované a pečlivě oddělené.

Základem bezúdržbovosti je minimalizace plevele, takže v podstatě vše, kde něco pěstujeme, je podloženo textilií pro tento účel určenou. Kamínky, mulč a štěrk se pak postarají o to, že se tu hůře zachytávají i plevely přicházející vzduchem. Dobré tipy, které výtečně vypadají a můžete je využít i u užitkové zahrady.

- palisády a špalkové dlažby

- místo trávníku dejte půdokryvné rostliny (břečťan, barvínek, půdokryvné jalovce, vřesy, vřesovce)

- stálezelené dřeviny se mohou stát dominantami zahrady, nebo naopak stát u krajů pozemku a dotvářet pocit soukromí.

- vybírejte pomalu rostoucí dřeviny a stromky (a to i ovocné), nevyžadují tak častý řez

Zahrada jako měli naši předkové

I pokud jste příznivci zahrad ve stylu našich předků, spíše sadových, ovocných, máte možnost rozšířit užitkovost své zahrad. Sekání trávy se asi nevyhnete, ale stojí za úvahu vymezit prostory, které nevyužíváte a tedy je posekat (nebo někomu přenechat) na seno - tedy na dvě roční seče.

Využít můžete prostory pod stromy, kde se dobře daří některým bylinám (máta, meduňka - které rostou jako plevel), nebo lichořeřišnici, brutnáku apod. Pod stromy lze pěstovat ostružiny, maliníky. Výjimku tvoří ořešák, který je náročnější na živiny a příliš plodného pod sebou nesnese. Vytvářejte si ostrůvky bylinek, užitných keřů a ovocných stromů. V poslední době se vyplatí i ostrůvkové pěstování rajčat, okurků nebo cuket z důvodu šířících se nemocí. Vyzkoušejte to. Využijte každou malou část zahrady a nechte ji svému osudu. Není třeba mít všude vypleto a vykamínkováno. I to je možný úhel pohledu.

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení