!!! AKCE !!! Až do odvolání cena dopravy na výdejní místa Balíkovny jen za 59,- Kč a to včetně dobírky ! Lze použít jen u zboží do 15 kg hmotnosti.

5 tipů pro jarní přesazování pokojových rostlin

Ještě pár týdnů můžeme celkem bez starostí věnovat čas jarním restům – přesazování pokojových květin. V době, kdy se rozbíhá jejich růst jsou totiž nejméně náchylné na poškození kořenů a snadno si zvykají na novou, výživnější zeminu. Máme pro vás pár dobrých tipů, jak rostlinám maximálně prospět.

A jak se vyhnout nejčastějším chybám.

plants-2810510_640

Nemusíme čekat na prorůstající kořeny

V první řadě důkladně prohlédněte celou zeminu. Nemusíme vždy čekat na to, až začnou kořeny vylézat spodními otvory pro odtok vody. Každá půda se stává časem vyžilou, prázdnou a suchou. Čas pro přesazení (u větších rostlin třeba jen výměnu vrchní části půdy) je i tehdy, když je půda příliš vyschlá, nehezká, pokrytá vodním kamenem nebo plísní.

Vždy vybírejte správnou zeminu

Přesadit všechno do univerzálního substrátu – jak jednoduché! Ale přece jen se vyplatí si najít požadavky jednotlivých druhů a někomu přidat rašelinu, jinému písek a někomu humus nebo kompost. Když dáte rostlině přesnější a pro ni příhodnější kombinaci zeminy, můžete se dočkat překrásného růstu.

Přesazujte každou, kterou přinesete domů

Častou chybou je, když necháme právě koupenou rostlinu v substrátu, ve kterém přišla. Musíme pamatovat na to, že to bývá vláknitý rašelinový substrát, který je v pěstírnách dopován výživnými látkami. Doma už na hnojení většinou zapomínáme, a hlavně struktura rašeliny není pro každou rostlinu vhodná (pro prodej je však výhodná, protože je lehká a snadno se s ní manipuluje). Takže každou takovou novou rostlinu prosím přesadit!

Nebojte se do kořenů střihnout!

Neříká se to lehce, ale nemusíte se bát do kořenů i střihnout nůžkami. Kde je kořenový bal moc „divoký“ nebo v něm vidíte zaschlé kořeny, uhnilé části kořenů apod. To samé s listy – při přesazování odstraníme všechny suché listy nebo zasychající. Zahrajeme si na takového rostlinkového kadeřníka.

Velikost květináče o 2 – 3 cm, ale i víc!

Platí pravidlo, že velikost nového květináče by měla být zhruba o 2 – 3 cm větší, prostě tak, aby se vám do meziprostoru mezi kořenový bal a nový květináč dala dobře prsty natlačit nová zemina. Toto pravidlo nemusíte dodržovat u sukulentů, kde můžete použít i květináče menší, nebo jen jinak tvarované (nebo jen vyměnit část zeminy v květináči a zasadit znovu do stejného…), nebo u opravdu velkých rostlin ve velkých nádobách. Tam volte úměrně větší i o několik centimetrů větší nádoby.

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení