5 tipů pro jarní přesazování pokojových rostlin

Ještě pár týdnů můžeme celkem bez starostí věnovat čas jarním restům – přesazování pokojových květin. V době, kdy se rozbíhá jejich růst jsou totiž nejméně náchylné na poškození kořenů a snadno si zvykají na novou, výživnější zeminu. Máme pro vás pár dobrých tipů, jak rostlinám maximálně prospět.

A jak se vyhnout nejčastějším chybám.

plants-2810510_640

Nemusíme čekat na prorůstající kořeny

V první řadě důkladně prohlédněte celou zeminu. Nemusíme vždy čekat na to, až začnou kořeny vylézat spodními otvory pro odtok vody. Každá půda se stává časem vyžilou, prázdnou a suchou. Čas pro přesazení (u větších rostlin třeba jen výměnu vrchní části půdy) je i tehdy, když je půda příliš vyschlá, nehezká, pokrytá vodním kamenem nebo plísní.

Vždy vybírejte správnou zeminu

Přesadit všechno do univerzálního substrátu – jak jednoduché! Ale přece jen se vyplatí si najít požadavky jednotlivých druhů a někomu přidat rašelinu, jinému písek a někomu humus nebo kompost. Když dáte rostlině přesnější a pro ni příhodnější kombinaci zeminy, můžete se dočkat překrásného růstu.

Přesazujte každou, kterou přinesete domů

Častou chybou je, když necháme právě koupenou rostlinu v substrátu, ve kterém přišla. Musíme pamatovat na to, že to bývá vláknitý rašelinový substrát, který je v pěstírnách dopován výživnými látkami. Doma už na hnojení většinou zapomínáme, a hlavně struktura rašeliny není pro každou rostlinu vhodná (pro prodej je však výhodná, protože je lehká a snadno se s ní manipuluje). Takže každou takovou novou rostlinu prosím přesadit!

Nebojte se do kořenů střihnout!

Neříká se to lehce, ale nemusíte se bát do kořenů i střihnout nůžkami. Kde je kořenový bal moc „divoký“ nebo v něm vidíte zaschlé kořeny, uhnilé části kořenů apod. To samé s listy – při přesazování odstraníme všechny suché listy nebo zasychající. Zahrajeme si na takového rostlinkového kadeřníka.

Velikost květináče o 2 – 3 cm, ale i víc!

Platí pravidlo, že velikost nového květináče by měla být zhruba o 2 – 3 cm větší, prostě tak, aby se vám do meziprostoru mezi kořenový bal a nový květináč dala dobře prsty natlačit nová zemina. Toto pravidlo nemusíte dodržovat u sukulentů, kde můžete použít i květináče menší, nebo jen jinak tvarované (nebo jen vyměnit část zeminy v květináči a zasadit znovu do stejného…), nebo u opravdu velkých rostlin ve velkých nádobách. Tam volte úměrně větší i o několik centimetrů větší nádoby.

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565