Západní, východní, jižní a severní balkon? Pro rostliny žádný problém!

Chcete mít ze svého balkonu oázu klidu a pohody? Pak je důležitou součástí zeleň. Květiny mají ale různé nároky a tak jiné posezení si vypěstujete na severním a jiné na jižním balkoně. My ale víme jak na to, takže… čas sazeniček se blíží, buďme připraveni. Všude lze vypěstovat hezkou zelenou oázu.

Jižní a západní strana

Bývá tu největší teplo. Sluníčko je k dispozici už od samého rána a až s pozdním odpolednem zachází, ale horko z celého dne ještě vydrží sálat často i v noci. Západní balkony jsou zase ušetřeny ranního slunce, ale už velmi brzy dopoledne vídají sluníčko až do jeho samého západu. V porovnání s jižními balkony jsou ty západní na tom s horkem asi nejhůře, protože přichází o večerní úlevu. Bude se nám tu velmi dobře dařit sukulentům a kaktusům, ale i ty by měly být alespoň zkraje sezóny lehce zastíněny.  Zjara a časně v létě tu stihnete vypěstovat i nějakou zeleninu jako je pnoucí hrášek, teplo bude vhod i rajčatům, paprikám, které ale pak v horkém létě už budou spíše jen dozrávat, nikoliv nově růst. Co se však na tyto balkony přímo těší oblibě – jsou teplomilné bylinky, které pak mají báječné aroma: levandule, tymián, mateřídouška, oregano, šalvěj, při dobré zálivce tu i výtečně roste bazalka, máta nebo meduňka. Pnoucí okrasné rostliny rostou dobře pouze za předpokladu vydatné zálivky a lehkého zastínění. Jedním slovem: obklopte se bylinkami a sukulenty.

apartments-1845884_640

Severní strana

Ta je z hlediska kvetoucích rostlin nejproblematičtější, protože pelargonie, petunie a ostatní tu sice rostou, ale výrazně méně kvetou. Záleží na tom, jestli je to balkon s rozptýleným letním světlem, nebo je situace zhoršena silným zastíněním, třeba i naproti stojící budovou. Ale ideálně vám tu porostou bylinky jako pažitka, řeřicha, bazalka. Z kvetoucích rostlin potom: begonie, fuchsie nebo kapradiny, které při dobrém hnojení a výživě vytvoří doslova zelené osvěžující trsy.

Východní strana

Pro rostliny je ideální. Ranní slunce není tak prudké, rostlinky se ohřejí, nasají světlo a spalující odpolední a večerní slunce už na ně nemůže: Tady můžete pěstovat téměř všechno, co je teplomilné i co miluje polostín. Ideální pro všechny druhy bylinek, kvetoucích rostlin a tento typ orientace velmi vyhovuje i subtropickým stromkům, citrusům. Vypěstujete tady taky hezký eukalypt i ovocné ministromky.

 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565