Teplá zima, špatný rok? Co je pravdy na pranostikách a teplé zimě?

Pranostik, které podle zimy předpovídají nastávající rok a léto je celá řada. Stejně jako naopak, snad každý zná předpovídání tuhosti zimy podle slupek cibule, nebo brzkosti příletu havranů.Jak to tedy je? Podíváme se na některé zimní pranostiky a také si povíme, že příroda ne vždycky musí tušit následující období, protože někdy se řídí jen podle svých vlastních cyklů. 

fog-66270_640

Duby i buky a jejich (nad)úroda?

Na jedné z nejoblíbenějších předpovědí o tuhosti zimy si můžeme všimnout, že ne vždy se mohou trefit do černého, protože příroda svými cyklickými změnami zamýšlí něco úplně jiného. Třeba nadúroda bukvic nebo žaludů prý tuhou zimu slibuje. A to proto, že zvířata budou mít co jíst a musí být dobře zásobena. Což o to, když tento nadúrodný rok přijde, je to pro zvířata jedině dobře. 

Ale základy plodů stromy pokládají už předcházejícího léta, tedy vlastně jeden a půl roku před úrodou. A spíše než zimou se řídí cykly, ve kterých se stromy cítí natolik silné, že mohou rodit. Každá taková nadúroda strom vysiluje a dalšího roku si pak můžete všimnout, že je úrody mnohem méně a stromy prý také méně rostou. Odpočívají.

Příliš velké množství bukvic i žaludů je pak žádoucí proto, že zvěř plody požírá tak jako tak, ale aby se někdy stalo, že z potomstva budou nové stromy se stoprocentní jistotou, je třeba vyprodukovat mnohem více plodů než obyčejně. A že zrovna k tomu přijde tuhá zima, bývá náhoda.

Ale pojďme se s koncem zimy podívat na pár pranostik, tak schválně, jaké bude letošní léto?

Když se dobře staví sněhuláci, bude pěkné léto..... ale také Deštivá zima, úrodné léto.

Mnoho sněhu, mnoho trávy.

Velké zimy a málo sněhu, působí rostlinám i stromům škodu.

Veliké sněhy působí na osení škody.

Čím chladnější zima, tím teplejší léto.

Není-li sněhu v zimě, nebude hub.

Jak vysoko leží sníh, tak vysoko tráva poroste.

Ale byly to hezké časy, kdy bedlivé pozorování přírody a světa kolem nás dávalo naději nebo uvědomění si období dalšího...

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565