Tahák: Základní rozdělení vín

Připravili jsme pro vás tahák pro základní orientaci. Jaké maso, jaké jídlo - a jaké víno k tomu? A odteď už neuděláte chybu:

wine-g34af483d2_640

Bílá vína lehká

K masu drůbežímu, stehýnkům, prsíčkům, lehkým úpravám bez smetanových omáček nebo  jídlům typu pizza, těstoviny, rybí pokrmy, mořské plody. Sušené šunky, lehké sýry, paštiky, teriny, kachní a husí jídla, lehká jídla s jemnou chutí a vůní, u které chceme, aby byla oceněna. Ústřice, krabi, raci. Čínská jídla, asijská aromatická jídla.

Bílá vína těžká

Drůbeží maso, případně lehčí zvěřina (křepelky, bažant), kachna, případně drůbeží i lehké maso připravené v těžší úpravě nebo ve smetanové omáčce. Stejně tak i těžší kulinářské variace na mořské plody. Vaječná jídla, jídla s majonézou a těžké pomazánky. Husí játra, těžké kachní maso.

Lehká červená vína

Tučné sýry, zralé sýry, sýrové speciality, kuřecí stehýnka, drůbeží zvěřina v lehčích i těžších úpravách. Tučnější ryby, losos, tuňák. Uzená masa, silně kořeněná masa. Jemné ryby a mořské plody v jemných úpravách. Sladká jídla, ovoce, ovocné saláty.

Těžší červená vína

Těžší tučná masa, tučné ryby jako tuňák nebo přírodní losos, tmavé maso, tučné maso a jídla, která jsou obecně těžší, pečená, servírované s těžkými omáčkami. Těstoviny s omáčkami ze zralých sýrů. Bohatě zdobené pizzy a slané koláče. Smažené pokrmy.

Sladká vína, slámová vína, sangrie

Sladká jídla, dezerty nebo drobné pohoštění, kde jde o chuťovky s výraznou chutí (například modroplísňové sýry), ale i jemné krémové a smetanové sýry a pomazánky z nich, někdy se doporučuje i ke zvěřině.

Ale co si budeme povídat, mnohdy jsou přednější naše vlastní chuťové preference a podobná doporučení můžete směle zahodit. Nakonec proč si neudělat pravidla vlastní, ono každé víno je jiné, někdy stačí malý tón a zachutná vám k jídlu, které k němu podle pravidel vůbec nepatří. A my říkáme - no a co.

 Jak vybavit kuchyň, aby víno nebylo nečekanou komplikací?

Stojánek z bambusu, do kterého víno, které vám nečekaně přinese návštěva, uložíte.

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565