Proč v létě jíst chilli a pít teplý čaj? Princip vnitřního ochlazení

Princip vnitřního ochlazování nám může pomoci v letních horkých dnech. Proč si dát do jídla chilli a proč nápoje s ledem nejsou nejlepší volbou? Jde to, že naše tělo báječně reaguje na to, co mu dáváme do žaludku, ale podle jógových tradic dokonce i na to, co cítí na sliznicích nosu (ale i úst). Takže ochladit tělo, donutit ho pořádně se potit a ochlazovat se, můžeme jedině tehdy, když ho trošku zahřejeme a povzbudíme. Řekneme mu i zevnitř, že je teplo... a je třeba zapnout klimatizaci.

tea-599227_640

Zchlazování ledem není to pravé

Paradoxně právě proto nás může ledový nápoj spíše zahřát, protože prokřehlé tělo se snaží zahřívat. A tak se možná potíme, ale je nám ve výsledku větší teplo a nepohodlí. A pokud se dále zchlazujeme víc a víc, koledujeme si o prochladnutí, které není tělo schopno korigovat. A z toho jsou potom ty letní virózy a angíny - na začátku bývá delší čas umělé podchlazování.

A pozor třeba i na chlazení nohou v horské bystřině, na otužování nad míru, než jste zvyklí nebo na staré známé větráky a klimatizace. Všechno toto je užitečné, ale jen krátkodobě, pro snížení pocitové teploty nebo pro zchlazení velké horkosti.

Ale nesmíme se dostat do stavu, když už se podchlazujeme.

Vnitřní ochlazení zajistí chilli

Králem vnitřního ochlazování je chilli. Pálivé koření a pikantní jídlo nám sice způsobí trochu potu ve tváři, ale hůř bychom se později cítit neměli. Tělo se začne zchlazovat. Podobně působí také zázvor (ideální do nápojů) nebo pepř.

Vlažný čaj

V horkých dnech je dobré pít vlažný čaj, ideální je zelený. Nejenže doplní minerály a tekutiny, ale tím, že lehoučce zahřeje žaludek, zajišťuje jemné ochlazování těla. Nevypotíme velké množství potu a vypitý nápoj v nás déle vydrží -  nedráždí k tomu, že po ledovém nápoji musíme okamžitě na záchod. Skvělý je i slabý černý čaj, mátový nebo meduňkový.

obrázek: Pixabay

 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565