Předpěstování sazeniček: Jak jim zajistit světlo?

Blíží se čas předpěstovávání rajčat, paprik a dýní nebo všeho, co chcete mít s pořádným náskokem připraveno na zahrádku či do truhlíků. Odradit vás mohou jen minulé neúspěchy, které často bývají spojeny s přílišným chladnem, ale ještě častěji s nedostatkem světla. A to je problém, kterému se nyní podíváme lépe na zoubek.

seedling-6089355_640

Co způsobuje nedostatek světla rostlinkám při předpěstování?

Vytahují se za světlem, rostou příliš rychle a do výšky, přičemž jsou výhonky velmi slabé. To se dá částečně napravit při přepichování do dalších větších  květináčků, kdy rostliny posadíte o něco hlouběji, ale nejde to dělat donekonečna a ve finální fázi růstu už ani nelze příliš často rostliny přesazovat.

Řešením je otáčet rostliny každý den tak, aby se vytahovaly vždy na druhou stranu než jsou nakloněné. To trochu zbrzdí divoký vytáhlý růst, ale není to řešení.

Nedá se nic dělat, musíme jim zajistit víc světla.

Možnost první: speciální osvětlení.

Prodávají se dokonce speciální světla, která umožňují pěstování i v naprosto tmavých místnostech.

Možnost druhá: papíry, zrcadla, alobal

Nechcete-li investovat do svícení, pak můžeme pochytat veškeré světlo, které je k dispozici. Dejte rostliny co nejblíže k oknu a zakryjte je z druhé strany (z  místnosti) zrcadlem, papírem nebo plochou olepenou zrcadlovými tapetami nebo dlaždicemi. Postačí i alobal nebo čisté bílý papír, ideálně lesklý. Jednoduše všechno, co dobře odráží světlo a přisvětluje i z druhé strany.

Uvidíte, že rostlinkám se bude dařit mnohem lépe. Pěstební nádobu již takto můžete upravit před prvním vysetím.

Prevence před vytahováním rostlin:

  • Nepřehušťujte je. Příliš husté vysetí, vysázení také způsobuje vytahování kvůli nedostatku světla.
  • Přepichujte je, po vytvoření prvních pravých lístků. Rostliny tak tvoří bohatý kořenový systém.

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565