Aby sezení nebolelo aneb pravidla při sedavé práci

Sezení není pro člověka příliš přirozené a tím méně na židli. Nohy spuštěné směrem dolů tvoří tlak v bederní části páteře a brzy nás nutí se hrbit. Jak si ulevit, když už musíte část dne opravdu strávit na židli?

laptop-4906312_640

Jen pouhé věčné narovnávání se příliš nepomáhá, navíc cílené držení zad rovných může přispívat ke křečovitému držení ramen, lopatek a krční páteře a problémy paradoxně zhoršovat víc než když se budeme hrbit. Rovné sezení je jen pro toho, kdo má zádové svaly dostatečně silné a přirozeně rovná záda udrží bez většího přemýšlení.

Jemné narovnání přes bradu: cítíte, že se hrbíte? A už už se chcete narovnat, ale tušíte, že vás to bude bolet, křupat? Zkuste to nenápadně. Samovolně zkuste přitáhnout bradu ke krku. Pomalu a jemně, načež ucítíte, že se vám pomalu rovnají i záda, zejména uvolňuje oblast kolem lopatek. Chvíli takto vydržte, minimálně do té doby, dokud je vám tato přirozeně narovnaná poloha příjemná. Výhodou tohoto cviku je, že nás narovnává nenápadně, pomalu a jen do polohy, která je našemu tělu příjemná a úlevná.

Různé výšky židle: I s výškou židle můžeme během dne pohnout. Lehce to přinutí naše záda přizpůsobit se jiné poloze.

Polštáře, čočka nebo balanční míč: Kdo si může dovolit ten luxus, může čas od času použít na židli položit polštář, balanční čočku nebo přímo použít balanční míč. Lehký pohyb a vyrovnávání procvičí zádové svaly. Není to ale sezení na dlouhou dobu, klidně stačí deset minut.

Stůl s možností stát: velký boom zažívají stoly posouvací, které si můžete nastavit až tak, že budete chvíli u své práce stát. Proč ne? Kdo ho má, většinou si chválí možnost odpočinout jak zádům, tak svalům na nohou. Střídáním zátěže a polohy si totiž nejlépe pomůžeme.

A pak platí staré dobré poučky:

Každou hodinu se protáhnout.

Každou půlhodinu se jít krátce projít.

A se zvyšující se únavou tyto přestávky na pohyb zařazovat častěji.

TIP: Dobré židle ke svým stolům najdete i u nás v sekci kancelářských židlích.

 

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

 

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565