Otrava rýží? Jak správně uvařit rýži a jak ji skladovat?

Rýže je na jídelníčku docela často, jak ji správně uvařit? A už jste možná slyšeli o toxických látkách, které se v rýži tvoří, pokud je dlouho skladována? Jak to s tím vším je a jak se tomuto riziku vyhnout? Rýže může někdy obsahovat bakterie Bacillus cereus, které při vhodných podmínkách mohou i po uvaření začít růst a produkovat toxiny, které pak způsobí otravu.

rice-gc752cd975_640

Otrava se projevuje zhruba půl hodiny až 16 hodin po zkonzumování daného jídla nevolností, zvracením a průjmem. Většinou jsou ale lidé do 24 hodin opět v pořádku.

Tato bakterie se ale může vyskytovat i v mouce, těstovinách apod., proto by tyto bezpečnostní pokyny měly být dodržovány i u vaření těstovin.

Ideální podmínky pro množení?

Zprvu je nutno říci, že ne každá rýže je infikovaná, neděje se to tak často, stejně tak je to i s těstovinami. Ale platí, že ideální podmínky, když už, má bakterie tehdy, když jídlo uvaříte a necháte při pokojové teplotě stát do večera... 

JAK na zdravou rýži (nebo těstoviny):

- když už ohřívat, ohřívat celou dobu na teplotu nad 60 °C.

- když skladovat, ihned po uvaření těstoviny nebo rýži prudce zchladit (a to udělat i když pak připravujete rýžový nebo těstovinový salát)

Přemýšlíte o rýžovaru?

Jste-li milovníci rýže a dáváte si ji několikrát v týdnu, rozhodně se vám taková investice vyplatí.

Lze v něm vařit i rýži na sushi: a vůbec, tolik programů, co rýžovar má!

Nejlevnější rýžovary vybírejte zde.

 

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565