Nejnamáhanější část postele? Prostěradlo! Lze ho chránit?

Při pohledu na některá prostěradla po použití vás může napadnout, zda-li ono prostěradlo nebylo jen jednorázové. Sloužit bude patrně dál, ale už nebude ničím, co by bylo nějak reprezentativní. Ale co, peřina ho zakryje! Podíváme se nyní společně na to, jaké neduhy trápí prostěradla a jak si můžeme lehce pomoci, pokud budeme chtít prodloužit nejnamáhanější součásti ložního prádla životnost.

read-g7b2749bcb_640

Prostěradlo trpí řadou neduhů. Nejvíce se do něj potíme, nejvíce o něj odíráme kůži, takže je nejlepším zdrojem roztočů a jejich výkalů. Zároveň kvůli fyzické zátěži a odírání patří mezi nejnamáhanější.

TIP na praní: Odprašněte!

Máte-li možnost, před vypráním prostěradla ve volném prostoru venku vyklepejte tak, aby v nich bylo minimum prachu a odumřelé kůže. 

Pereme na teplotu minimálně 60 °C a ideálně je sušit v sušičce, která prádlo ještě odprašní. Za dobrého počasí je skvělé sluníčko, které dokáže bílá prostěradla ještě více vybělit.

Jsou-li silně znečištěná, je dobré je na noc namočit do speciálního pracího přípravku, aby špína lépe pustila. 

TIP na skládání: Jen suchá! A nežehlete často!

Důležité je skládat prostěradla do skříně dokonale proschlá, případně vyžehlená. Sebemenší vlhkost, byť jen nasáklá ze vzduchu deštivého dne, způsobí nepříjemný zápach uloženého prádla.

Žehlení má ještě jednu výhodu, nejenže prostěradlo ještě navíc desinfikujeme horkou plochou žehličky, ale sežehlené prostěradlo zmenšuje objem, lépe se tak skladuje. Se žehlením to ale nepřehánějme, protože časté vystavování horku láme vlákna a zejména méně kvalitní prostěradla budou později více prašná.

 

Kdybychom měli sestavit žebříček nejodolnějších prostěradel, u kterých je vysoká pravděpodobnost, že je nebudete po pár použití měnit, mohl by vypadat takto:

- lněné, bavlněné prostěradlo (kvalitní, pevné, žehlitelné)

- jersey (prodyšné, nežehlivé, lehce schne a drží tvar)

Nejvíce trpí prostěradla semišová a froté, u kterých velmi snadno poznáte kvalitu již po prvních dnech používání. Ale i tady si můžeme dvěma typy - dokonalé odprašnění a vysušení po vyprání - pomoci k tomu, aby vydržela o nějaký ten pátek déle.

A dále platí:

- měňte prostěradlo spíše častěji (1x za měsíc nejpozději), aby se nestihlo výrazněji zašpinit

- nechte prostěradla po noci vyschnout, nezastýlejte je ihned peřinami, zmenší se množení roztočů

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565