Kašmír, angora - jak vybírat svetr či šátek, který vydrží věky?

Toužíte po šátku, šále, svetru, roláku nebo čemkoliv jiném tak hřejivém, že si to zamilujete? Tak hladivém, že se na to budete těšit? Malý cenný  kousek šatníku z nejkvalitnějších přírodních materiálů se může stát tak úžasným, že se stane klenotem pro babičky, matky i dcery. Jaké jsou ty nejcennější materiály?

gift-gebc6bdc32_640

KAŠMÍR: Vlákna se získávají vyčesáváním spodní vrstvy srsti kašmírských koz. Vzácnost je dána tím, že takto načesané vlny je jen velmi malé množství. Vlna se navíc ručně zpracovává. To se pak promítá do ceny, která patří k nejvyšším.

Oblečení z kašmírové vlny výborně drží barvy, je jemné, nevytahuje se a nemění tvar. 

ANGORA: jemná srst králíků se často míchá s jinými materiály. Je úžasně vzdušná, ale má sklon ke žmolkovatění, elektrostaticky se nabíjí a svetr musíme pečlivě kartáčovat, což má za následek pouštění chlupů. Ale ve vzdušnosti nemá tato vlna konkurenci.

MERINO: vlna se získává v Austrálii a na Novém Zélandu ze speciálního plemena ovcí. Vlákno je duté uvnitř a členité na povrchu, což umožňuje vzdušnost, velkou pevnost vlákna a hřejivost. Umí nasáknout velké množství tekutiny, proto se používá při výrobě funkčního prádla. Odvádí vlhkost a udržuje tělo v suchu.

Péče o kašmírové, angory a merino svetříky a šály

Všechny typy těchto vln mají bohužel sklony ke žmolkování, takže je třeba ji pravidelně pročesávat speciálním kartáčkem. Nejcitlivější je angorská vlna, pak kašmírová, naposled pak merino, která patří k nejodolnějším. Speciální kartáček vypadá jako jemná hladká drátěnka, nebo naopak jako jemný kartáček podobnému tomu prvnímu na dětské vlásky. I tady se vyplatí investovat do kvality, většinou prodejce kašmírového zboží prodává i patřičné kartáčky. 

Praní je doporučováno jemné a ruční s nejjemnějším pracím prostředkem. Nikdy nedávejte kašmír ani angoru do pračky. Výjimkou jsou pračky, které mají přímo certifikované prací programy pro vlnu (Woolmark). Nepoužívejte aviváž ani jiná změkčovadla. Pak necháme oblečení vyschnout rozložené na savém povrchu, ručníku nebo bavlněné látce. Merinové funkční oblečení můžeme i lehce pověsit, jeho výhodou je rychlé schnutí.

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565