NEJ linecké těsto na vánoční cukroví

Vedle vanilkových rohlíčků jsou linecká kolečka a všechno cukrovíčko z lineckého těsta ty nejoblíbenější. Recepis na pravé linecké těsto se dědí z generace na generaci a každý do něj může přidávat sem tam něco jiného, a hlavně je to jedno z těst, kde hraje velkou roli kvalita použité mouky. A ta se může u hladké mouky lišit i u jednotlivých výrobců. Je to věda, ale my víme, jak na to.

cookie-1065893_640

A našli jsme pro vás i pár tajných tipů ze starých knih, nebo inovativních novinek, díky kterým se linecké těsto nejen vždycky povede, ale vykouzlíte i mnoho chuťových variací.

ZÁKLADNÍ LINECKÉ TĚSTO

210 g hladké mouky

70 g moučkového cukru

1 vanilinový cukr (doporučuje se ho rozmixovat na práškový cukr)

140 g másla nebo rostlinného tuku

2 žloutky

1 lžička citronové šťávy

Postup:

Mouku prosijeme do misky nebo na vál, přidáme na kostky pokrájený změklý tuk, přidáme žloutky, cukry a citronovou šťávu a opatrně vypracujeme prsty a rukama vláčné těsto. To dáme zchladnout minimálně na dvě hodiny do lednice a můžeme vykrajovat a péct.

Linecké těsto vydrží v lednici i dva týdny, takže si ho můžete udělat do zásoby a pak podle svých časových možností péct, péct, péct…

A čím si linecké těsto, které se tam skvěle snoubí s RYBÍZOVOU, MALINOVOU nebo MERUŇKOVOU marmeládou ozvláštnit?

Do těsta můžeme přidat:

  • Půl lžičky nastrouhané citronové kůry (vzniknou voňavé citronové základy)
  • Lžičku rumu (super příchuť pro rybízové a malinové náplně, rum se také může přimíchat i marmeládě)
  • Půl lžičky čerstvě mletého kardamomu (teplá kořeněná vůně se pak hodí k meruňkovým kouskům)
  • Dvě lžičky matcha čaje (chuť bude zcela změněna na plnou voňavou po matcha a uplatnění pak takové těsto může najít ve spojení s mléčnými a máslovými krémy)

TIP: Elektrický šlehač usnadní práci!

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565