Ložní povlečení, jak často měnit a na kolik prát?

Každý den nese zátěž osmi hodin pocení a převalování. Přesto po něm chceme, aby v létě chladilo a v zimě hřálo. Těšíme se do něj a poskytuje nám nejsladší požitky z celého dne. Povlečení, které chrání naše deky a peřiny. Měníme ho podle nálady, ročního období, nebo má své zákonitosti?

sunday-gf27f6b416_640

V našem povlečení se dělíme o prostor s roztoči, vlasy, chlupy, odumřelými kožními buňkami a lupy. S tím se nedá nic dělat, můžeme se postarat jen o to, aby tam těchto věcí bylo co nejméně. Povlečení také nejvíce trpí na prašnost, zachytává se v něm podstatě to samé, co každý týden stíráte z okolního nábytku.

Pravidelná výměna povlečení by měla být závislá na frekvenci jeho používání.  Názory odborníků se liší, ale pokud žijete v prostoru, kde se více práší, více se potíte nebo s vámi spí v posteli zvířecí miláčci, pak je doporučená frekvence výměny povlečení jeden až dva týdny.

Pokud je povlečení nové, neuvolňuje prach či žijete v málo prašném prostředí a nepotíte se nějak výrazně, lze prodloužit interval na tři týdny.

Při nemoci, pocení nebo při alergii by se ale povlečení mělo měnit jednou za týden.

Prostěradlo je ještě náročnější, protože nese zátěž mnohem vyšší, je v něm více kožních buněk, které o povlečení přímo odíráme, lupy, zbytky krémů a kosmetiky pak tvoří ideální živnou půdu pro roztoče. To měňte pokud možno jednou za týden.

Na kolik pereme?

Zde musíme respektovat požadavky samotného povlečení, pokud máme odolnější a kvalitní  materiály, vždy je lepší prát na vyšší teplotu. Méně odolné materiály musíme prát na nižší teplotu, ale důležitější je jiná věc. Důkladné vymáchání, které často nemá co do činění s tím, co je na pračce běžně k nastavení. Důkladné vymáchání odstraní nejen zbytky pracích prostředků, ale hlavně zvýšené množství prachu a odumřelé kůže. Máchací program tedy po vyprání zapněte ještě jednou.

Sušička je pak další výbornou formou, jak odprašnit povlečení i prostěradlo.

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565