Kolik obsahuje káva kofeinu a jak to poznat?

Každý typ i druh kávy obsahuje jiné množství kofeinu. Obecně platí, že větší obsah kofeinu obsahuje káva robusta (větší oválná zrna)  a to asi 2 - 3 x více než arabica (menší, světlejší kulatá zrna).

coffee-g4d5490e30_640

Kofein se uvolňuje v první části filtrace, mezi prvními látkami.

Pro základní orientaci platí (236 ml šálek)

FIltrovaná káva (french press, moka konvička...) - 210 mg kofeinu

Espresso - 410 mg kofeinu

Turecká káva se sedlinou na dně - má kolísavý obsah kofeinu dle teploty vody, jakou je zalita, ale udává se, že obsah je až 4 x vyšší než u espressa.

Denní dávka kofeinu je okolo 400 mg, při vyšším příjmu kofeinu už můžeme pociťovat nepříjemné příznaky jako je nervozita, bolesti hlavy apod.

Co obsah kofeinu nemění?

Často nás může mást i informace o tom, co vlastně mění obsah kofeinu v kávě.  Pražení? Úprava? Nic z toho!

- způsob pražení a doba pražení obsah kofeinu  nemění, proto i zelená káva (nepražená) má stejně vysoký obsah kofeinu jako káva pražená.

Pražení mění jen váhu kávy a pak její použité množství. Silně pražená káva má lehčí zrnka než káva nepražená nebo jen středně pražená. A to stojí za základem těchto matoucích informací. Káva je stále stejná, různá je jen váha a tudíž i použité množství ve finální ingredienci.

Tak máte chuť na kávu?

My pro vás máme tip na výtečné kávovary pro jemnou kávu.

 

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565