Jak zorganizovat jídlo v ledničce, aby se nekazilo

Důležité je si uvědomit, že každá část v lednici má jinou teplotu a jinou vlhkost i teplotu. Potraviny tedy ukládáme podle jejich vlastních potřeb, čímž zvýšíme jejich trvanlivost a svěžest. Jak tedy zorganizovat chladničku, aby se jídlo zbytečně brzy nekazilo?

Na začátek pár obecných pravidel.

1. Maximální teplotou je 8 °C, při vyšších teplotách už hrozí kažení potravin a riziko rozrůstání bakterií a plísní.

2. Ovoce ani zeleninu před uložením do ledničky nemyjte, nebo ji nechte dobře oschnout. Dávání mokrých (a příliš teplých jídel) do ledničky zvyšuje vlhkost v lednici.

meat-3189616_640

A nyní konkrétněji:

Boxy na zeleninu ve spodní části: Jsou určeny právě na ovoce a zeleninu, protože se v nich snáze drží vlhkost a mikroklima.

Horní část ledničky: sýry, jogurty, mléčné výrobky, vejce a hotová jídla.

Střední část ledničky: salámy, uzeniny, pomazánky a balená chlazená jídla. Také maso a ryby nebo marinované potraviny určené na další přípravu.

Spodní část nad zeleninou: konzervované potraviny a nápoje.

Něco do chladničky ani nepatří

Víte, že: Cibule, česnek, banány ani brambory do lednice nepatří? Stačí jim chladnější tmavé místo v domě.

Rajčata a okurky zase v lednici ztrácí na chuti. Ty je dobré kupovat vždy čerstvé a neskladovat příliš dlouho.

NENECHTE SI JÍDLO ZKAZIT ŠPATNÝM SKLADOVÁNÍM

Vybalujete salámy? Ne? Pak se nemůžeme divit, že se občas šunka nebo salám zkazí do druhého dne, v podstatě se zapaří. Přece jen potřebuje trochu vzduchu, takže je nejlepší skladovat uzeninu tak, jak se skladuje v obchodě. Vyskládat do nádoby a jen překrýt kusem alobalu nebo fólie, nebo použijte plastovou krabičku s víčkem.

Vyskládáte si vajíčka? Ne? Pak je to docela riziko, protože papírové obaly jsou určeny pro skladování v suchu, nikoliv ve vlhkém prostředí lednice. Protože na skořápkách je spoustu mikroorganismů, mohou se na papírovém podkladě snáze šířit a kontaminovat i další jídlo. Vždy tedy vajíčka vyskládejte do speciálních přihrádek.

TIP:Čas od času lednici vymyjte octovou vodou, která odstraní jak zápach, tak i vydesinfikuje povrch.

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565