Jak zbavit utěrky skvrn: "Vyprání nepomohlo, co s tím?"

Utěrky bez skvrn? Nedaří se vám vyprat utěrky a nemáte rádi knížecí radu, že jimi tedy nemáte utírat linku, setřít narychlo to či ono. Káva, čaj, ovocný rudý čaj, nedejbože víno nebo ukápnuté chilli či sojová omáčka? A už nikdy utěrky nebudou sněhobílé. Už nebudou úplně tím, co si chcete v kuchyni vystavit. Ač i ty zaprané jsou stále funkční, určitě si nemusíme povídat, že takové skvrny na nové sadě utěrek dost naštvou.

clip-4246427_640

Tím víc, když jde o utěrky lněné, bavlněné a takové, které opravdu dobře sají a máte je rádi.

Paradoxně právě na kvalitních sajících utěrkách se skvrny drží lépe než na polyesterových umělých, které částečně i špínu odpuzují. Ovšem i vodu a všechno, co jimi chcete utřít.

Vezměme to tedy tak, že k občasné nehodě a utření i něčeho jiného než umyté nádobí, dojde.

Co teď?

TIP nejdůležitější: HNED řešit!

Naprosto ideální je vyřešit alespoň skvrnu okamžitě poté, co vznikne. Stačí vydrbat mýdlem a místečko zaprat pod tekoucí vodou. V nouzi lze zkusit i saponát na mytí nádobí, který je více po ruce. Principem této metody je, že v době vzniku můžeme z utěrky dostat největší množství barviv i takto jednoduchou metodou.

Není-li to možné, pak ale vždycky a bez kompromisu nedávejte nikdy do pračky vyprat utěrky zaschlé. Přeberte je a ty, které mají skvrny alespoň ještě nyní přeperte mýdlem nebo čističem skvrn. A teprve až poté perte.

Co pomůže:

- bělící čističe na skvrny přímo na špinavá místa aplikované

- žlučová mýdla

- obyčejná mýdla

Ideální je nechat takto ošetřené utěrky přes noc, aby prostředek a mýdlo mohlo ještě působit.

Odmočení s olejem a pracím práškem

To lze zkusit! Do kbelíku (asi 10 l) dejte utěrky, zalijte je horkou vodou, smíchejte s jednou dávkou pracího prášku a dvěma lžícemi oleje. Olej funguje jako lapač nečistot a některé skvrny pomůže rozpustit.

Zapaření v  mikrovlnce

A ještě jednu metodu jsme pro vás našli. Ošetřete skvrnu na utěrce mýdlem a vložte ji navlhlou do igelitového sáčku. V mikrovlnce na mírný výkon nechte pak asi 90 vteřin. Opatrně pak vyndejte, nechte zchladnout a přeperte.

Zajímavé.
Tak ať se daří, základem ale je, nedopustit, aby se skvrny již jednou zapraly. Podruhé už se nevyperou.

 Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

          

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565