Jak vybavit dílnu pro správné kutily

 

Každý správný kutil by měl mít správně vybavenou dílnu, kde najde nářadí, které zrovna potřebuje pro nějakou opravu nebo vlastní tvorbu. Pokud jste začínající kutil, čtěte následující řádky pozorně, jestli už svou domácí dílnu máte, může si zkontrolovat, že ve své dílně máte vše potřebné.

Důležitá je místnost, kde se budou vaše díla odehrávat. Minimální prostor pro dílnu 3x3 metry, aby se vám tam pohodlně vešel ponk neboli pracovní stůl a vy mohli pohodlně pracovat. Pokud plánujete v dílně pracovat s frézou na dřevo nebo soustruhem oceníte dílnu co největší, takže dílna v zadní části garáže, kdy si uděláte prostor vyjetím auta je ideálním řešením.

Základem je dobrý ponk

Univerzálním, základním, a dokonce i klíčovým vybavením je ponk. Ten by měl být prostorný a stabilní, aby vydržel potřebnou zátěž. Deska stolu by měla být vybrána, podle zaměření kutila. Na stole nesmí chybět svěrák nebo jiné upevňovací zařízení a každý jistě uvítá šuplíky na předměty, které jsou často potřeba.

Ponk pro kutily

Nářadíčko nářadí

Žádná dílna se neobejde bez nářadí. Dnes si můžete vybírat za široké nabídky, proto je potřeba vybírat podle funkčnosti a kvality. Co by v dílně určitě nemělo chybět:

  • Kladiva
  • Šroubováky ploché i křížové
  • Pily a pilníky
  • Kleště – štípačky, kombinačky
  • Sada imbusů
  • Svěrky
  • Šmirgl papíry různých hrubostí

Doporučuje se kupovat nářadí spíše po jednotlivých kusech než sadu, kde můžou být nekvalitní kusy, které se rychle opotřebují. Výjimkou jsou však kufry s hlavicemi různých velikostí. Kvalitní nářadí poznáte podle pohodlného úchopu a delší životnosti, proto je dobré volit vyzkoušené značky.

Při vybavování dílny nesmíte zapomenou na stroje. Nejčastěji budete potřebovat brusku nebo vrtačku, pro kterou využijete sadu vrtáků. Možná také oceníte obráběcí stroje, které umí zpracovat dřevo, plasty nebo kovy. Díky nim je práce přesnější, rychlejší a méně namáhavá. Pokud máte zahradu, určitě oceníte také pilu.

Pár tipů na závěr

V dílně není potřeba mít uklizeno, jako když k vám míří návštěva, ale vyplatí se udržovat určitý pořádek. Důležitá je organizace nářadí, díky které se nebudete zbytečně zdržovat. Zároveň je potřeba se o nářadí a stroje pravidelně starat, aby vydrželi co nejdéle a vy neutráceli za zbytečné opravy.

dílna1

Pokud plánujete v dílně trávit opravdu hodně času, nezapomeňte na pořádně osvětlení. Pomůže vám předejít zhoršení zraku a případným úrazům. Zároveň v zimních měsících nepodceňte vytápění místnosti. Ať už budete mít topení nebo elektrický přímotop, tak si přitopte, abyste nenastydli.

Plánujete pracovat s hořlavými materiály jako lepidla, laky nebo barvy? Tak to by nezbytným vybavením vaší dílny měl být hasící přístroj. A jelikož se při broušení a dalších pracích uvolňují do vzduchu malé částečky, nebo z ředila vychází výpary je dobré mít v dílně nainstalovanou ventilaci nebo pravidelně větrat, aby se vám z toho opravování nezamotala hlava.

 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565